image

PeyamaKurd - Suriye rejimi Kürtlerin kontrol ettiği kentin eteklerine taşınırken, yüzlerce ABD askerinin olası bir risk ile karşı karşıya kalma riski de bulunuyor. ABD’nin son Suriye Büyükelçisi Rober Ford Washington Post’a yazdığı makalede, ABD’nin DSG ve rejim arasında bir anlaşma sağlanması için Rusya’ya yardım edebilir. Ayrıca ABD’nin çekilmesi orada bulunan ABD askerlerini de tehlikeye atan bir risk diye belirtiyor.

‘Siyasi kanatlardan farklı açıklamalar’

Kürtler, ABD müttefiklerinin bölgeden ayrıldıktan sonra olası bir Türk işgaline karşı korunmak için Menbiç'e gelen rejim güçlerini memnuniyetle karşıladıklarını belirtiyorlar. 

Dün gerek ulusal gerekse yerel medyalarda çıkan haberlere göre Suriye rejimi, Menbiç’e girerek bayrak dikti. Fakat koalisyon kaynakları bu bilginin doğru olmadığını belirterek , ”Suriye'nin Menbiç ilçesinde askeri güç değişimine yönelik asılsız iddialara rağmen Koalisyon bu iddiaların doğruluğuna yönelik herhangi bir belirti görmedi” açıklamasında bulundu.

‘Bölge haritası’

Koasliyon, Türkiye ve Rusya’nın farklı açıklamaları bölgenin henüz net bir durumda olmadığını gösteriyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada ‘Henüz net bir şey yok’ dedi.

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed, Associated Press'e (AP), Suriye hükümet güçlerinin Menbiç cephesinin ön hatlarına ulaştığını ama henüz kente girmediğini belirtti.

TEV-DEM Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim, kontrolünün YPG'de olacağını, rejim güçlerinin ise kentin çevresine konuşlanacağını ifade etti.

‘Suriye her geçen gün karmaşık hale geliyor’

FOX News kanalı ABD’nin son Suriye Büyükelçisi Rober Ford’u kaynak göstererek ABD’nin çekilmesi ile beraber bölgede aktör olarak etkin olmak isteyen Türkiye ve Rusya’nın rejim güçlerine nasıl karşılık vereceğinin merak konusu olduğunu belirtiyor. Özellikle Kürtlerin yalnız kalması ve rejimi davet etmesi Suriye’yi her geçen gün karmaşık hale gelen bir dinamoya dönüştürüyor şeklinde bir haber yaptı.

Ford, Washington Post’a yazdığı makalede Trump’a tavsiyelerde bulunarak, “Suriyeli Kürtler ile Türkiye arasında gerilim patlak vermemesi için sınıra Suriye ordusunun konuşlanması gerekiyor. Trump yönetimi ‘Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Şam yönetimi arasında bir anlaşma sağlanması için Rusya’ya yardım edebilir” dedi.

‘Otonom bir Kürt bölgesinden hoşlanmıyor’

Ford makalesine şöyle devam ediyor, “ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki uzun vadeli çıkarı Suriyeli Kürtlerin sahip olduğu, savunma halindeki bir otonom bölgede değil, istikrarda yatıyor. Türkiye de, Suriye hükümet güçlerinin bu bölgelere Rusya ve İran’ın istediği gibi geri dönmesini, bazı şartlar karşılığında kabul edebilir.

Ankara Esad yönetiminden hoşlanmıyor ama sınırı boyunca uzanan otonom bir Kürt bölgesi ihtimalinden daha da hoşlanmıyor.”

‘Rusya: Rejimin Menbiç’e girdiğini onayladı’

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada, “Suriye hükümetine bağlı güçlerin Menbiç kentinin kontrolünü ele geçirdiği bilgisi doğru” dedi. Peskov daha önce, YPG'nin çağrısı sonrası Suriye ordusunun Menbiç'e girmesinin Kremlin'de memnuniyetle karşılandığını belirmişti. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise bugün yaptığı açıklamada, "Suriye'de terörist tehlikesini ortadan kaldırmak için birliklerimizin koordinasyonu konusunda mutabakata vardık" dedi.

 

| Çeviri ve Derleme PeyamaKurd |