image

PeyamaKurd - Washington’un terör örgütü IŞİD’e karşı savaşta Kürtleri desteklemesi ABD-Türkiye ilişkilerini kırma noktasına getirmişti. ABD ile Türkiye arasındaki gerginlikler, Donald Trump'ın ABD birliklerini Suriye'den derhal geri çekme kararından sonra yumuşama dönemine girmişti.  Fakat Trump yaptığı son açıklamada, “Suriye’den çekileceğiz ama Kürtleri korumak istiyoruz” dedi.  Bu açıklama akıllara acaba sorularını getirdi. Türkiye kanadında ise elle tutulur bir açıklama henüz gelmedi.

Trump’ın politikasında değişiklik’

Türkiye, Trump’ın Suriye’den ani bir şekilde çıkmaya karar vermesini YPG’ye karşı saldırı için yeşil ışık olarak değerlendirdi. Fakat Trump’ın yavaş yavaş geri çekilmesi ve Kürtlerin korunmasına ilişkin açıklamaları, Ankara’nın nasıl tepki vereceğini gündeme getirdi.

Analistler Türkiye’nin, Suriye sınırındaki Türk ve YPG güçleri arasında bir tampon bölge yaratılması yönünde artan çağrılarla da alarm verilebileceğini öne sürüyorlar. Analistler ayrıca Trump’ın bu kararını Senatör Lindsay Graham ile görüştükten sonra aldığı düşüncesindeler.

‘Operasyon Rusya’ya bağlı gibi görünüyor’

Analistler bir görüşü ise, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, YPG’nin kontrolünde olan Fırat Nehri’nin doğusuna askeri operasyon başlatarak her türlü tampon bölgenin oluşumuna engel olabileceği yönünde.

Bu durum Türkiye’de yaklaşan Mart yerel seçimleri, yavaşlayan bir ekonomiye karşı artan bir seçmen memnuniyetsizliği göz önüne alındığında Erdoğan'ın hesabına gelebilir.

Ankara'nın, operasyon başlatıp başlatmaması ise Moskova'nın işbirliğine bağlı gibi görünüyor. Rus füzeleri Suriye hava sahasının çoğunu kontrol ediyor. Hatırlanacağı üzere Türkiye'nin Afrin’de YPG'ye karşı son sınır ötesi operasyonu da hava desteğinin kullanılmasına dayanıyordu. 

 

Derleme | PeyamaKurd