image

PeyamaKurd - KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, Mesud Barzani'nin “Bir kez daha Kürt kanının, Kürt'ün eliyle dökülmesine izin vermeyeceğiz” açıklamasını olumlu bulduklarını ve desteklediklerini ifade etti.  

Karasu Başkan Barzani’nin açıklamasına şu şekilde yanıt verdi: 

“Biz de televizyonda izledik, Kürt televizyonları vermişlerdi. Bu açıklamadan memnun olduk. İyi bir açıklamaydı. Daha önce de böyle bir açıklama yapmıştı. Geçmişteki kavgalar ve çatışmaları hatırlatarak bir daha Kürtler arası çatışma olmayacak dedi. Söz verdi. Bu onun sözüdür. Bu sıradan bir söz değildir. Ulusal düzeyde Kürt halkına söz vermedir. Bu açıdan böyle bir sözün Orta Doğu’da savaşın sürdüğü, Kürt halkının kazanımlarının ortadan kaldırılmak istendiği, Kürt düşmanlarının Kürtleri birbirine düşürmek istediği bir dönemde anlamlıdır.

Tabi ki biz bunun pratiğini bekleriz. Bu anlamıyla böyle bir anlayış ve zihniyet varsa o zaman Kürtleri karşı karşıya getirecek tutumlardan KDP’in, bölgesel yönetimin kaçınması gerekiyor. Biz kesinlikle hiçbir zaman herhangi bir Kürt hareketiyle, Kürt partisiyle karşı karşıya gelmeden, zorlamadan yana değiliz. Onları zorlayıp mecburen savaşa sürmek gibi bir fikrimiz hiç olmadı. Biz kimsenin üzerine gitmeyiz, kimseyi bizimle savaş haline getirmeyiz.

KDP ile de anlaşmazlıklarımız olabilir, sorunlarımız olabilir fakat KDP ile de kesinlikle karşı karşıya gelmek istemeyiz. Evet, görüş ve düşüncelerimiz farklı olabilir ki farklıdır zaten, Kürtler içinde bir politik mücadele olur. Kürtler tek bir düşünceden, politikadan ibaret değildir. Ama bunu savaşa ve kavgaya dönüştürmeden demokratik zeminde yürütmemiz lazım. Bu mücadelenin zemini savaş zemini olmamalıdır, toplumsal, siyasal zemin olmalıdır. Projelerimizle, düşüncelerimizle bu mücadele olabilir. 

"Kürtler insanlığın da kültürel kök hücresidir"

Şunu söyleyemeyiz; Mesud Barzani “şunu şunun için söyledi, şu maksatla söyledi” gibi hiç sorgulamıyoruz. Sorgulamaya gerek yok. Sorgulamayı da doğru bulmuyoruz. Biz o sözü söz olarak aldık. Kürtlerde bu var; Kürt geleneğinde Kürt aşiret lideri bir söz verdi mi onu yapar, yerine getirir. Tabi Türk devletinde sözün hiçbir anlamı yoktur ama Kürtlerde sözün anlamı vardır. Çünkü ilk toplumsallık burada çıkmış. İnsanlık ilk burada şekillenmiş. İlk kültürel değerler burada çıkmış. Kürtler insanlığın da kültürel kök hücresidir. Bunu Kürt olduğumuz için söylemiyoruz. Bilim diyor; neolitik toplum buradan çıkmış.

Öyle değil mi? yukarı Mezopotamya’da çıkmış diyor. Çayönü’dür, Göbeklitepe’dir. Bunlar Kürdistan’dır. Bu bakımdan biz Mesud Barzani’nin bu sözünü anlamlı ve değerli buluyoruz. Olması gereken budur. Bu hepimizin sözüdür. Bir daha Kürt çatışması olmayacak diyoruz. Olmamalıdır diyoruz. Biz zaten KDP’nin yaklaşımının bu olması gerektiğini söylüyoruz. Bunu esas alması gerektiğini söylüyoruz.

Sorgulama yapmadan bu konuda bir yaklaşım gösterileceğini, mevcut ortaya çıkan gerilimlerin, Türkiye ile ilişkilerin bir Kürt kavgasına götürülmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Buna inanıyoruz, inanmak istiyoruz.”