image

PeyamaKurd - Gazeteci Cengiz Çandar, katıldığı bir televizyon programında Türkiye ve Kürtler hakkında dikkat çeken konulara değindi. Çandar konuşmasında Kürtlerin herhangi bir hak talebinin Türkiye için kırmızı çizgi olarak algılandığını. Türkiye’deki milliyetçiliğin en önemli tutkalının Kürtlere ve Kürt meselesine karşı olan tutum olduğunu ifade etti. Gazeteci Çandar, “Her Kürt birliği, her Kürt dayanışması dünyadaki Kürtlerin yarısının yaşadığı ülkede oluşturacağı emsal ve vereceği mesajlar nedeni ile  Türkiye tarafından daha büyümeden durdurulması gereken tehlikeli bir gelişmedir” dedi. 

“Kürdistan ve bağımsızlık, bu iki kelime yan yana gelemez.” 

"Ben Kürtlerin dostu olan bir Türküm” diyen Cengiz Çandar şöyle devam etti: “Kendi devletimi de iyi tanıyorum. Sizi de iyi tanıyorum. Oyuncuları iyi tanıyorum.Bir şeyi aklınızdan asla çıkarmayın. Ben muhalif olduğum için bunları söylüyorum diye düşünebilirsiniz. Benim size söyleyeceğim ve asla aklınızdan çıkarmamanız gereken husus şu, bu 2 kelime Türk siyasi sözcüklerinde bu rejim yapıları ve yönetim felsefeleri değişmedikçe bir araya gelmez, aynı cümlede kullanılamaz. “Kürdistan ve bağımsızlık. Bu iki kelime yan yana gelemez.” 

“Kürdistan, Uganda’da olsa Türkiye yine karşı çıkardı” 

Çandar, “Bunun Türkiye ile alakası yok, biz burada Irak’tayız ayrıca Türkiye’nin dostuyuz, şu kadar ticari ilişkilerimiz var işte petrol paralarımız orada, petrol de oradan çıkıyor Türkiye’ye dostuz…” diyerek şöyle devam etti: “Bunları hiç bana anlatmayın, ben bunları biliyorum. Irak Kürdistan’ı, Irak’ın kuzeyinde değil de Basra’nın orada, Uganda’da ya da Yeni Zelanda’da olsaydı ve Bağımsızlık ilan etmeye kalksalardı, Türkiye karşı çıkardı.” 

“Her Kürt birliği, her Kürt dayanışması Türkiye için tehlikeli bir gelişmedir” 

Gazeteci Çandar katıldığı televizyon programında değindiği Türk ve Kürtler arasındaki ilşkiye yönelik değerlendirmelerine şu şekilde devam etti: 

“Şimdi Ne alakası var Uganda neresi Türkiye neresi diyeceksiniz. Çünkü sebep basit dünyadaki Kürtlerin %50’si Türkiye’de yaşıyor. Bu nüfusun Türkiye’de yaşadığı ve sorunların aşılmadığı sürece dünyanın herhangi bir yerinde ve hele ki Türkiye’nin sınırlarının dibinde Kürtlerin birliğini ifade edecek herhangi bir gelişme ya da Kürtlerin öz yönetim, federalizm, bağımsızlık istemesi… Türkiye için kırmızı çizgi olarak algılanıyor. Türkiye’deki milliyetçiliğin en önemli tutkalı, Kürtlere ve Kürt meselesine karşı olan tutumdur. 

Her Kürt birliği, her Kürt dayanışması dünyadaki Kürtlerin yarısının yaşadığı ülkede oluşturacağı emsal ve vereceği mesajlar nedeni ile Türkiye tarafından daha büyümeden durdurulması gereken tehlikeli bir gelişmedir.”