image

PeyamaKurd - ABD’de siyahi Amerikan vatandaşı George Floyd’un beyaz bir polis tarafından öldürülmesi üzerine başlayan ırkçılık karşıtı protestolar ülkede giderek yayılırken, Japonya’da da yaşanan benzer bir olay tepkilere neden oldu.

Tokyo’da bir Kürt vatandaşının polis şiddetine uğradığına yönelik görüntülerin ortaya çıkmasıyla protestolar başladı. Yüzlerce insan bugün Tokyo’da ırkçı polis şiddetini protesto etti. 

Tokyo’da yaşayan bir Kürt vatandaşın polis şiddetine maruz kaldığı görüntüler geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayılmıştı. 

Japonya’da ırkçı protestolara sebep olan olay Japon polisin trafikte seyir halinde olan aracı durdurarak, Kürt olduğu ifade edilen sürücüyü araçtan çıkarması ve yere oturmasını istemesiyle başlıyor.

Japon Mainichi Shimbun isimli gazetenin paylaştığı videoya göre Japon polis araçtan çıkardığı sürücüye "suware" (otur) diyerek yere oturmasını söylüyor. Ancak sürücü "nani mo shitenai jyan" (Hiçbir şey yapmadım ki) diyerek polise cevap veriyor. Bunun üzerine polis sürücüyü zorla yere oturtmaya çalışıyor.

Bu olay üzerine Japonya’da ırkçı polis şiddetine karşı bir eylem çağrısı yapıldı. Eylem, Tokyo’nun en hareketli yerlerinden biri olan ünlü Shibuya Meydanı’nda başladı. Yaklaşık

200 kişilik protestocu grup "ırkçılığı durdurun", "zorbalığı durdurun” sloganları atarak olayı protesto etti. Ancak Japonya polisi protestoculara saldırdı ve eylemcileri gözaltına aldı. Halk gözaltına alınanların serbest bırakılması için Shibuya Karakolu önünde bekliyor.