image

PeyamaKurd - ABD’nin Suriye’den çekilmesi ile beraber Kürtlerin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu idi. Kürtlerin gerek siyasi gerekse askeri kanadı olmak üzere birçok kesimi ‘Bu süreçte ne yapabiliriz?’ sorusuna yanıt aramaktaydı. Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yakın zamanda çözüm için Rusya’yı ziyaret etmişti. Geçtiğimiz günlerde Türk basınında çok dikkat çeken bir video piyasaya sürüldü. Söz konusu videoda sözde ENKS’li olarak servis edilen Ebdulaziz Temo, “Kim bizi (Kürtleri) PKK ve onların bileşenlerinden kurtarırsa biz onlara destek veririz” sözlerine yer veriyordu.

Her nedense bu video/haber sadece Türk medyasında yer aldı, Kürt medyası ise bunu haberleştirmedi. Sadece birkaç sözde yazar takımı konuya ilişkin geçerli ve kaynaklı bilgi dahi toplamadan sırf yazı yazmak için yazı yazmışlardı.

Ebduleziz Temo 2011 yılında Suriye'de öldürülen Kürt muhaliflerden Mişel Temo'nun kardeşidir. Ebduleziz Temo şu an Bağımsız Suriye Kürtleri Birliği Başkanlığını yapmaktadır. Bu kişi, kendi başına bir dernek oluşturmuştur. Temo, Türk medyasında yer alan söz konusu bu açıklamaları ile akıllara ‘Kendince Kürtler arası iç çatışma çıkartarak, intikam almaya mı çalışıyor?’ sorusunu getiriyor. Bu zatın Kürt ve Kürdistan davası ile ilgili bir alakası söz konusu değildir. Temo sadece, kendi çeperinde dönerek, farklı ideolojilerden Kürdistan davasına bakan kesimleri birbirine düşürmeye çalışmaktadır.

“ENKS: Bizimle uzaktan yakından alakası yoktur”

PeyamaKurd’un ENKS’nin güvenilir yetkililerinden edindiği bilgilere göre Temo’nun ENKS ile uzaktan yakından alakası bile yoktur.

ENKS’li yetkililer, “Temo’nun bizimle bir alakası yok ve olmamıştır. Biz de bu videoyu basından gördük ve şaşırdık. Bizimle ne ilgisi var bu adamın dedik” ifadelerini kullandılar.

Türkiye’nin piyasaya sürdüğü ve PKK’ye yakın çevreler tarafından sosyal medyada paylaşılan bu video, ENKS’yi kirli gösterme çabasından başka bir şey değildir.

Kürtleri birbirlerine kırdırtmak için Türkiye, Temo’ya benzer yedek şarjörleri zaman zaman piyasaya sürerek Kürtler arası iç çatışmanın zeminini yaratmaktadır.

PKK çevresi acaba ne yaptığının farkında mı?”

Peki, sosyal medyada bu videoyu paylaşıp bu kişiyi ENKS’li olarak gösteren ve Türkiye’nin provokasyonlarına ön ayak olan bazı PKK çevreleri ne yaptıklarının farkındalar mı acaba? Bu videoyu piyasaya planlı olarak sürenlerin istediği de tam olarak budur. Kürtleri ideolojik olarak kendi içinde düşmanlaştırma zemini yaratarak birbirine düşürmek.

Maalesef ki Kürt toplumunda ‘Bilinçli bilinçsizlik’ kavramı denen bir olgu türemiş durumda. Sosyal medyayı kullanan her birey servis edilen enformasyonların kaynağına, doğruluğuna bakmadan önüne atılan yemi yutarak bir zehirlenme sürecine girmekte ve oyunu yaratan kişiler tarafından yalan okyanusa çekilmektedirler.

ENKS’li yetkililerin kendi ağızlarından aktardıkları gibi, “Bu zatın bizimle alakası yoktur. İsteyen araştırabilir, sorabilir, her türlü bilgiyi de toplayabilir. Fakat bu tip insanları Kürtler arasına nifak diye ekmemelidirler. Bu çok tehlikeli bir durumdur.”