image

PeyamaKurd - Türkiye’de seçmenlerin iradesi ile seçilen belediye başkanlarının iradelerine ipotek koymak demokrasi darbesi de denebilecek bu olay seçmenleri sarstı. Ayrıca Rus ordusu tarafından desteklenen İdlib’e düzenlenen saldırı, Ankara'yı Moskova ile karşı karşıya getirmeye başladı.

Durum ne olursa olsun, açık bir nokta bulunuyor: Cihatçı güçlerin son kalesi (idlib) Türk-Suriye-Rus çıkarlarının çatışacağı alan olarak ortaya çıktı.

The Arab Weekly'de bu hafta Yavuz Baydar imzasını taşıyan, “Erdoğan'ın üçlü çıkmazı: ABD, Rusya ve Kürtler” başlıklı bir analiz yayımlandı. Analizde, Kürtlere atanan kayyum ile Suriye politikalarına yer verildi.

‘İran'ın bölgede ilerleme riskini koruyacaktır’

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yalnızca ABD’yle çelişmediği söylenebilir. Erdoğan hangi yönü seçerse seçsin, sadece zamana oynayacak, daha fazlası için değil.

Türkler, ABD’nin kendi yerel müttefiklerini (Kürtleri) Türkiye'den korumak için “güvenli bölgede” kendi isteklerini dayatacağını biliyor. Bilindiği üzere Birleşik Devletler, Rojava’daki Kürt savaşçıların hâkim olduğu Suriye Demokratik Güçleri (DSG) le müttefik. Bu güçler terör örgütü IŞİD’e karşı caydırıcı olmaya devam edecek ve İran'ın bölgede ilerleme riskini koruyacaktır. Bu durum aynı zamanda Suriye haritasının yeniden tasarlanması zamanında da bir pazarlık fişi olacaktır.

Moskova, güvenli bölge üzerindeki Ankara ve Washington arasındaki uzaklığın Türkiye'yi daha savunmasız hale getirdiğini hesaplamış olabilir. Rusya, S-400 füzelerinin Türkiye'ye satışından sonra kaybedecek bir şeyinin olmadığını düşünmüş olabilir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Şam müttefiki için kazan-kazan önemli gibi duruyor.

‘YPG’nin korunmasından memnun değiller’

Türk Ordusu'na yakın bazı generaller, ABD’nin güvenli bölgedeki gerçek oyun kurucu olduğunu ve bazı generallerin YPG’nin korunmasından memnun olmadıklarını dile getiriyorlar. Bu durum şimdilik Ankara'da bir gerilim oluşturuyor. Bu bağlamda Ankara’daki siyasi bölünmeler, Türkiye’yi kimin yöneteceği konusunda nihai bir görüşme için olasılık kapısı da açtı. Fakat bu durumun büyük çoğunluğu Suriye tiyatrosundaki gelişmelerin hızına bağlı.

Birde Ankara'yı sarsıntıya sokan Kürt boyutu gerçeği var. Onlarca yıldır kısır bir çevreye sıkışan Türkiye'nin siyasi sınıfı, Türkiye’deki Kürtlere karşı savaşı yoğunlaştırırken bir kez daha varsayılan konumuna döndü.

‘Erdoğan, HDP’yi şeytanlaştırmaya devam edecek’

Erdoğan'ın seçtiği üç Kürt belediye başkanının yasadışı olarak görevden alınması anti demokratik bir yöntemdi. Ayrıca muhalefet partileri ülkedeki demokratik kalıntıları kurtarmaya çalışmak yerine, baskıcı iktidarı desteklemeye daha yakın oldukları izlenimini verdiler. Erdoğan, Kürtlerin destek verdiği Halkların Demokrat Partisi’ni (HDP) şeytanlaştırmaya devam ederek devleti kontrol altına altında tutacağını biliyor.

Suriye'deki çıkmazla birlikte, üç büyük Kürt belediyesinde kayyum atanması, Türkiye'deki sosyal kargaşaya daha fazla unsur ekledi. Bu hamlenin, HDP'yi zayıflatmayı ve CHP içindeki bazı reformist çevreleri yabancılaştırmayı amaçlayan önceden belirlenmiş olduğu açık. HDP'ye karşı bir kapatma davası da gündemde.

Diğer bir amaç ise, sokaktaki şiddeti ya da Kürt Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) Suriye'deki Türk Ordusu mevzilerine karşı saldırıları kışkırtmak olabilir. Bu da Türkiye için sadece karşı önlemler için bahane oluşturmak için bir sebep.

‘Olası bir süreci de gündem dışında bıraktı’

Her durumda, oyların % 53'ünden fazlasıyla seçilen belediye başkanlarının görevden alınması seçmenlerin iradesine darbe teşkil ediyor. Sadece Ankara ile PKK arasında yenilenebilecek bir barış süreci için umutları engellemekle kalmadı, olası bir süreci de gündem dışında bıraktı.

Erdoğan ve ittifaktaki ortağı Devlet Bahçeli, arzulu düşüncelere veya umutlara yer olmadığını gösterdi. Herhangi bir şey olmazsa HDP’ye, Erdoğan'ın iktidarda olduğu ve tutucular tarafından desteklendiği sürece, Kürt meselesinin asla barışçıl bir çözümü olmayacağını söylemelidir. Bu yüzden çifte çıkmazdan değil, üçlü çıkmazdan bahsetmeliyiz.

Çeviri | PeyamaKurd