image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Konseyi (DSK) ABD Temsilcisi Besam Şakir, hiçbir uluslararası kuruluşun Suriye Demokratik Konseyi tarafından talep edilen yardımı sağlamadı için Rojava Kürtlerinin COVID-19 salgınıyla savaşmaya hazır olmadığını dile getirdi.

Şakir, “Rojava çok tehlikeli bir durumda. Uluslararası toplumun yardım ve desteğine ihtiyacımız var ancak şu ana kadar kesinlikle hiçbir yardım veya destek alamadık. Bölgemiz koronavirüsü test etme, hastaları etkili bir şekilde tedavi etme veya karantinaya alma kapasitesine bile sahip değil” dedi. 

Şakir, iç savaşın başlamasından bu yana dokuz yıl içinde kötüleşen kötü yaşam koşulları nedeniyle, insanların sağlığı zayıfladığını ve tüm sağlık altyapısının ciddi şekilde zarar gördüğünü söyledi. Yetkili, birçok insanın mülteci kamplarına veya gözaltı merkezlerine sıkıca yerleştirildiğini ve çadırlarda "virüsün hızla yayılacağı koşullarda" yaşadığını da sözlerine ekledi.

Şakir, şu anda Rojava’da kaç tane koronavirüs vakası olduğunu bilmediklerini çünkü virüs için herhangi bir test yöntemlerinin bulunmadığını, Kürtlerin; Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer uluslararası örgütlere haftalarca acil yardım çağrısı yaptığını, ancak hiçbir şey almadığını belirtti. 

"Koronavirüs kesinlikle içimizde, ancak test etme yeteneğine sahip değiliz” diyen Besam Şakir şöyle devam etti: “Buradaki halk, Suriye iç savaşının zorluklarından kurtuldu. Ancak bu virüs, ayrımcılık yapmayan bir şey. Durumun bir trajediye dönüşmesi an meselesi. Uluslararası yardıma ve desteğe çok ihtiyacımız var. Eğer test kitleri de dahil olmak üzere uluslararası toplumdan yardım ve destek almazsak, Rojava tamamen harap olacak.”