image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'ye olumlu sonuçların olduğunu ancak somut adımların henüz atılmadığı konusunda uyarıda bulundu.

ABD'de Joe Biden kabinesinin göreve başlamasına günler kala Türkiye'den AB'ye bir kez daha "vizyon" mesajı ve "destek" çağrısı yapıldı.

Avrupa Birliği Komisyon Sözcüsü Peter Stano gelecek hafta AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında Brüksel'de gerçekleşmesi beklenen görüşmeye dikkat çekerek somut taleplerin bu görüşme öncesi ve sırasında iletileceğini ifade etti.

Komiston Sözcüsü Stano ilişkilerde gelinen durum hakkında şu ifadelere yer verdi.

"Bu pozitif mesajları ve karşılıklı olumlu iradeyi nasıl somut eylemlere dönüştürebiliriz buna bakıyoruz. Yükselen tansiyonu ve gerilimi düşürmek için somut adımlar konusu aslında bizim Türk tarafından aylardır beklediğimiz bir şey.

Karşılıklı çıkarlara dayalı diyalog ve angajman geliştirmek ve herhangi bir üye ülkeyi provoke etmeden kazan-kazan çerçevesinde hareket etmek hedefimiz olmalı. Ankara'dan gelen son olumlu mesajlar elbette duyması çok güzel şeyler ama bu güzel sözlerin ve niyetlerin somut eylemleri dönüşmesi çok daha önemli artık."