image

PeyamaKurd - Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan şiddetli çatışmalarla ilgili değerlendirmelere yer veren AB Temsilcisi Josep Borrell, "Dışarıdan müdahale kabul edilemez. Bölgedeki aktörler, çatışmaların topyekûn savaşa dönüşmesini engellemek için ellerinden geleni yapmalı" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmesinin ardından, bugün sözcüsü Peter Stano aracılığıyla açıklamalarda bulundu.

Josep Borrell açıklamasında, “Çatışan taraflara derhal ateşkes çağrısı yaptığını” belirterek, "Bölgedeki tüm aktörleri, Dağlık Karabağ’daki çatışmaya her türlü müdahaleden kaçınmaya çağırıyoruz" sözlerine yer verdi.

AB Temsilcisi Borrell, Dağlık Karabağ'daki son gelişmelerin çok rahatsızlık verici olduğunu, tüm Kafkasya bölgesinin istikrarı açısından ciddi sonuçları olabileceğini belirterek, Dağlık Karabağ'da askeri çözüm olmadığını, yeniden müzakerelere başlanması gerektiğini kaydetti.

Açıklamalarında, "Bu yüzden AB her iki tarafı güç kullanımını bırakmaya çağırıyor" diyen Borrell, "Çatışmalara acilen son verilmesi gerekiyor ve Dışarıdan müdahale kabul edilemez" diyerek, bölgedeki aktörlerin çatışmaların topyekûn savaşa dönüşmesini engellemek için ellerinden geleni yapmaları, gerilimin azaltılmasına yardımcı olmaları gerektiğine vurgu yaptı.