image

PeyamaKurd - Donald Trump sonrası 46'ncı ABD Başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden'a Avrupa Birliği (AB) ve NATO'dan kutlama mesajları geldi.

Biden'ı tebrik eden AB Konseyi Başkanı Charles Michel, mesajında, "Her ülkede olduğu gibi ABD halkı da umutlarını ve endişelerini ciddiye alan liderler hak ediyor. Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in tam da bunu yapacağına inanıyorum" açıklamasında bulundu.

Michel mesajında, "Daha güçlü bir Avrupa, daha güçlü bir ABD ve daha iyi bir dünya" kurma önerisinde bulunarak, AB'nin yeni dönemde ABD ile ilişkilerinde önceliklerini, "çok taraflı iş birliğini genişletme, Kovid-19 salgınıyla mücadele, iklim değişikliği, adil ticaretle ekonomileri yeniden inşa etme ve güvenlik ve barış için güçleri birleştirme" olarak sıraladı.

"Biz kendi adımıza hazırız"

Ayrıca farklılıkların sağduyuyla çözülebileceğini, ABD ve AB'nin ortak değerleri sınandığı için artık işbirliğinin daha da hayati olduğunu vurgulayan Michel, "Biz kendi adımıza hazırız" dedi.

Resmi sosyal medya hesabından açıklama yayımlayan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Biden ve Harris'e tebriklerini ilettikten sonra, "Avrupa taze bir başlangıca hazır" mesajında bulundu.

"İttifak için yeni bir dönemin başlangıcı..."

Öte yandan yazılı açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, ittifak adına Biden ve yardımcısı Harris'i tebrik ederek, "Bugün transatlantik ittifakı için yeni bir dönemin başlangıcı" mesajı verdi.

Jens Stoltenberg, Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki bağın, güvenliğin temeli olduğunu belirterek, "Demokrasilerimizi, değerlerimizi ve kurallara dayalı uluslararası düzeni korumak için birlikte çalışırken ABD'nin liderliği esas teşkil etmektedir" sözlerine yer verdi.