image

PeyamaKurd - ABD'de dünyayı etkileyen salgın süreci devam ederken, yeni skandal bir iddia ortaya atıldı.

Pandemi sürecinde iddiaya göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), koronavirüsle mücadele için ayrılan 1 milyar dolarlık fonu silah ve çelik yeleğe harcadığı iddia edildi. 

Yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle 200 binden fazla insanın öldüğü ABD'de, 'pandemiyle mücadele fonu' ile ilgili iddialar, ortalığı karıştırdı. 

Ortaya atılan iddiya göre Pentagon, pandemiyle mücadele için oluşturulan 1 milyar dolarlık fonu harcadı. Demokrat Kongre üyeleri Barbara Lee ve Mark Pokan, iddialar üzerine 1 milyar dolarlık fonu uygunsuz bir şekilde harcayan Pentagon'un harcamalarının denetlenmesi için soruşturma talep etti. 

İddiaya tepki gösteren Demokratlar, sosyal medya hesaplarından 'denetleme çağrısı'nda bulunurken, Alt Komisyonun Başkanı ve Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'ndeki üçüncü en kıdemli üyesi James Clyburn, Denetim ve Reform Komisyonu Başkanı Carolyn Maloney ve Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith'e yazdıkları mektupla, soruşturma talep etti. 

Öte yandan Savunma Bakanlığı'nın, CARES Yasası çerçevesinde koronavirüsle mücadelede tıbbi malzemeleri üretmek için Savunma Üretim Yasası aracılığıyla tahsis edilen 1 milyar dolarlık fonu, kötüye kullandığı belirtildi.