image

PeyamaKurd - Venezuela'ya yönelik sert yaptırımlar uygulayan ABD Hazine Bakanlığı, Çinli CEIEC şirketine karşı, Venezuela’daki faaliyetinden dolayı yaptırım kararı alındığını duyurdu.

Yaptırım ile ilgili açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanlığı, Çinli CEIEC (China National Electronics Import & Export Corporation) şirketinin, Venezuela yönetiminin, internet erişimini kısıtlama ve 'siyasi rakiplere yönelik dijital alandaki takip ve siber operasyon' düzenleme çabalarına destek verdiğini ileri sürdü.

Çinli şirkete ilişkin açıklama yayımlayan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, "ABD, Venezuela ve dünya genelindeki diğer halkların demokratik iradesini bastırmaya yardım eden herkese karşı yaptırım uygulamaktan çekinmeyecek" sözlerine yer verdi.

Öte yandan açıklamada, CEIEC’in dünya genelinde 200’den fazla yan şirket ve ofise sahip olduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

"Bugünkü eylemler sonucu, CEIEC ya da doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 50 veya daha fazla hisseye sahip olduğu başka bir şirketin ABD topraklarında bulunan ya da ABD vatandaşlarının sahip olduğu veya kontrolünde bulunduğu tüm malvarlığı ya da bir kısmı bloke edilecek."