image

PeyamaKurd - Yaptırımlara yönelik yazılı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin, Irak, Rusya ve Türkiye'den 13 şirkete yaptırım kararı alındığını ifade etti. 

Mike Pompeo açıklamasında, "ABD, İran, Kuzey Kore ve Suriye yönelik uygulanan kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi kanuna (INKSNA) uygun olarak Çin, Irak, Rusya ve Türkiye’den 13 yabancı şirket ve vatandaşa karşı yaptırımları uygulamaya koyuyor" sözlerine yer verdi. 

ABD Dışişleri Bakanı, Çin ve Türkiye’den 5 şirketin 'İran'ın füze programına destek' suçlamasıyla kara listeye alındığını belirterek, bir Çin vatandaşını da Pakistan'a silah programı için çifte amaçlı ürün sağlamakla suçladı. 

Yaptırımlara yönelik açıklamada bulunan Pompeo, kara listeye hangi Rus şirket ve vatandaşlarının dahil edildiğine dair ayrıntılara yer verdi. 

Kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi kanuna (INKSNA), İran, Kuzey Kore ve Suriye’ye nükleer, kimyasal, bakteriyolojik silah geliştirmeye yardımcı olacak teknolojilerin aktarılmasını yasaklıyor.