image

PeyamaKurd - Washington yönetimi "Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası" kapsamında, aralarında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın oğlu Hafız Esad'ın da bulunduğu bazı Suriyeli isimleri yaptırım listesine aldı. 

Yaptırım ile ilgili yazılı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası kapsamında ilk yaptırım kararını geçen ay verdiklerini belirterek, "ABD Dışişleri ve Hazine bakanlıkları, Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası kapsamında aldığı 14 yeni yaptırım kararıyla Esad rejimine karşı kampanyasını sürdürüyor" sözlerine yer verdi.

Yaptırım listesinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın oğlu da var

Dışişleri Bakanı, bugünkü yaptırım kararları kapsamında General Zuheyr Esad ve Zuheyr Esad'ın oğlu Kerem Esad'ın yanı sıra Beşar Esad'ın oğlu Hafız Esad'ı da listeye aldıklarını dile getirdi.

Mike Pompeo, ayrıca Suriye ordusuna bağlı 1. Kolordunun da yaptırımlara dahil edildiğini belirterek, "Kurbanlarının anılarını taze tutarken Beşar Esad ve rejiminden, zulümlerinin hesabını sormaya devam edeceğiz. Esed'in gereksiz ve acımasız savaşının bitme zamanı geldi" ifadesini kullandı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 sayılı kararı kapsamında, Suriye'de siyasi bir çözüme ulaşılması çağrısında bulunan Pompeo, şunları kaydetti: 

"Sezar Yasası ve diğer Suriye yaptırımları, Suriye halkına zarar vermeyi amaçlamamakta ve halka insani yardımı ya da Suriye'nin kuzeydoğusundaki istikrarı sağlama çalışmalarımıza engel olmayı hedeflememektedir."