image

PeyamaKurd - Atlantik bölgesindeki Rus faaliyetlerine yönelik açıklamada bulunan ABD Deniz Kuvvetleri Genel Sekreteri Kenneth Braithwaite, Rusya'nın bölgedeki deniz faaliyetleri dolayısıyla Norfolk'taki Filo komutanlığını yeniden Atlantik Filosu olarak adlandırıp, Rusya'nın ABD kıyılarına yakın faaliyetlerine karşı koyacaklarını ifade etti.

ABD Senato Silahlı Kuvvetler Komitesinde konuşan Deniz Kuvvetleri Genel Sekreteri Braithwaite, ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadelerinin durumlarına ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

ABD'li yetkili açıklamasında, askeri gücün her zaman tehditlere göre yeniden organize edilmesi gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Mevcut filo yapılanmamız, NATO'nun kanatlarının güvenli olduğu, Rus donanmasının iskelede demirli olduğu, terörizmin bizim için en büyük sorun olduğu 11 Eylül sonrası dönemdeki algımız üzerine kuruludur. Bugünün dünyası böyle değil."

"Rus donanmasına karşı girişimde bulunacak"

Ayrıca yetkili değerlendirmesinde bugünün tehditlerine göre Atlantik bölgesindeki duruma uygun değişikliklere gittiklerini belirterek şu sözleri kullandı:

"Filo Kuvvetleri Komutanlığını yeniden Atlantik Filosu olarak adlandırıyoruz. Bu önemli bölgedeki donanma gücümüzün odağını, ABD ve müttefiklerine denizden yaklaşmalara odaklandıracağız. Atlantik Filosu, belirli bir kabiliyet ve kapasite ile doğu yakamıza giderek yaklaşan Rus donanmasının yeniden kendini gösterme girişimlerine karşı koyacak."