image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'ndan /Pentagon) yapılan açıklamada, Irak ve Afganistan'daki ABD asker sayılarının 2 bin 500'e indirildiği belirtildi.

Afganistan ve Irak'ta bulunan ABD askerilerine yönelik Başkan Donald Trump'ın talimatı üzerine Savunma Bakanlığı, bu ülkelerde asker çekme sürecini gerçekleştirdi.

"ABD askerlerinin sayısı 2 bin 500'e indirildi"

Asker çekme sürecine ilişkin yazılı açıklamada bulunan ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller şu ifadelere yer verdi:

"Bugün, Afganistan'daki ABD askerlerinin sayısı 2 bin 500'e indirildi. Başkan Donald Trump'ın talimatı üzerine, benim 17 Kasım'da duyurduğum gibi bu çekilme ile ülkedeki asker sayımız 2001'den bu yana en düşük seviyesine ulaşmış oldu.

ABD bugün yaklaşık 20 yıldır devam eden savaşı bitirmeye daha yakın ve Afganların sahiplendiği, siyasi bir uzlaşma ve kalıcı bir ateşkesi sağlamak için Afganların öncülüğündeki barış sürecini memnuniyetle karşılamaktadır."

"Tüm taraflar vaatlerini yerine getirmeli"

Christopher Miller, Afganistan'daki 2 bin 500 askerin ABD'nin menfaat ve güvenliği için gerekli bir kuvvet olduğuna işaret ederek, ABD Dışişleri Bakanlığının yapılan anlaşmalar kapsamında mayıs ayına kadar Afganistan'daki tüm ABD askerlerini çekme planının tamamen ülkedeki koşullara bağlı olacağına dikkat çekti.

Savunma Bakan Vekili Miller açıklamasında, "Tüm taraflar, barış sürecini ilerletmek için verdiği vaatleri yerine getirmeli. Ayrıca ABD, ülkemizi, halkımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli gördüğü takdirde (askeri) adım atmaya devam edecektir" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Millet, Irak ile ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, "Başkan Trump'ın talimatı ve benim 17 Kasım'da yaptığım duyuru üzerine ABD bugün Irak'taki asker sayısını 2 bin 500'e indirdi. Bu çekilme Irak güvenlik güçlerinin artan kabiliyetinin bir göstergesidir" ifadesini kullandı.