image

PeyamaKurd-  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Umman Denizi'nde İran'a ait tekneye el koydu. CENTCOM el koydukları İran teknesinde büyük miktarda ağır silah ele geçirdiklerini açıkladı.

Silah zulası ele geçirdiklerini söyleyen CENTCOM açıklamasının devamında şunları aktardı:

“USS Normandy Savaş Gemisi'nde görevli ABD askerleri, 9 Şubat'ta Merkez Kuvvetler Komutanlığı bölgesinde deniz güvenlik görevi yaparken uluslararası hukuk çerçevesinde bir dhov teknesine indi ve teknede büyük bir silah zulası tespit etti.

150 adet Rus Kornet ATGM'lerinin modifiye edilmiş versiyonları olan Dehlavi ATGM tipi tanksavar füzesi, 3 adet İran yapımı karadan havaya füze, İran yapımı termal görüntü kapasiteli silah kontrol ekranı ve İran yapımı insansız hava ve kara araçları ile çok sayıda İran yapımı gelişmiş silah parçaları ele geçirildi.”

Yapılan açıklamada el konulan silahların, ABD donanmasına bağlı USS Forrest Sherman Muhrip gemisinin Umman Denizi'nde 25 Kasım'da ele geçirilen silahlarla aynı olduğu söylendi.

Silahların halen ABD'nin elinde olduğu ve nihai durumunun değerlendirileceği kaydedildi.

CENTCOM açıklamasında silahların Yemen’e gittiğini belirterek, "Bu silahların İran'dan geldiği ve Yemen'deki Husilere gittiği değerlendirildi ki bu da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Husilere silah satılması, aktarılması veya tedarik edilmesini yasaklayan kararlarını ihlal ediyor” ifadesine yer verildi.