image

PeyamaKurd - Pompeo’ya gönderilen mektup ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin ‘2020 seçimlerine müdahale edildiği iddiası’ ile ilgili olarak yaptırımları artırabilecekleri tehditlerinden korkmadıklarını dile getirdi. 

ABD’li senatörlerin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya yazdığı ve 2020’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ileri sürülen Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanmasını talep ettiği mektup ilgili Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’dan açıklama geldi. 

Basının konuyla ilgili sorusuna yanıt veren Sergey Ryabkov, “Kesinlikle korkmuyoruz. Zira en başından beri gerçekte var olmayan, ‘Rusya’nın müdahalesi’ konusu üzerinden yürütülen spekülasyonların ABD’nin kendi iç meselesi olduğu düşüncesi üzerinden hareket ediyoruz” ifadesini kullandı. 

Rus diplomata göre, Washington esas itibarıyla bir iç politika aracı bulamayıp elinde bir argüman kalmayınca Rusya temasına başvuruyor. Ayrıca Ryabkov açıklamasında “Bu yıllardır karşı karşıya kaldığımız üzücü bir gerçek” dedi.