image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump'ın ev sahipliğinde, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşmalar Beyaz Saray'da düzenlenen törenle imzalandı. 

Beyaz Saray’da düzenlenen törene ABD Başkanı Trump'ın yanı sıra, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani katıldı. 

İsrail ve BAE ile İsrail ve Bahreyn arasında birer normalleşme anlaşması imzalanırken, 3 ülke "Abraham Accords (İbrahim Anlaşması)" adı verilen metne de ortak imza attı.  

“Tarihin akışını değiştirmek için buradayız” 

Yapılan imza töreninde konuşan Trump, törene katılan liderlere teşekkür ederek, "Bugün, tarihin akışını değiştirmek için buradayız. Yıllar süren bölünme ve çatışmadan sonra, yeni Ortadoğu'nun şafağındayız" ifadesini kullandı. 

Trump, varılan anlaşmalar ile "tüm inanç ve arka plandan kişilerin barış ve refah içinde yaşayacağı bir gelecek" için önemli bir adım attıklarını belirterek, İsrail ile Bahreyn ve BAE arasındaki anlaşmalara sadece 1 ay içinde varıldığını dile getirdi. 

“Başka ülkeler de İsrail ile barış anlaşmaları imzalayacak” 

Söz konusu başka ülkelerin de İsrail ile barış anlaşmaları imzalayacağını ifade eden Trump, "İsrail, BAE ve Bahreyn karşılıklı büyükelçiler atayacaklar, turizmden, ticarete, sağlıktan güvenliğe kadar geniş yelpazedeki sektörler de güçlü iş birlikleri ve ortaklıklar kurmaya başlayacaklar" açıklamasında bulundu. 

ABD Başkanı, bu 3 ülkenin "dost" olduğunu ileri sürerek, "İbrahim Anlaşması, tüm dünyadaki Müslümanlara İsrail'deki kutsal mekanları ziyaret etme ve Mescid-i Aksa'da barış içinde ibadet etmenin de kapılarını açtı" dedi. 

Trump’tan 54 Arap ülkesine birlik çağrısı  

Yapılan anlaşmaların, bölgede daha kapsamlı bir barış için temel oluşturacağını belirten Trump şunları dile getirdi: 

"Yahudi ve Arapların düşman olduğu ve Mescid-i Aksa'nın saldırı altında olduğu yalanları nesilden nesile aktarıldığı yalanı bölgede ve tüm dünyada terör ve şiddetin yayılmasına yol açtı. Varılan bu anlaşmalar, bölgedeki halkların geçmişin başarısız yaklaşımlarından kurtulmalarını sağladı.” 

Öte yandan Trump, başkanlık görevine geldikten sonra ilk yurt dışı ziyareti kapsamında, 54 Arap ve Müslüman ülkenin liderleri ile Suudi Arabistan'da bir araya geldiğini hatırlatarak, oradaki konuşmasında söz konusu ülkelere birlik olma çağrısı yaptığını belirtti.