image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden sonra bölgede tırmanan gerilimle birlikte gündeme gelen, İran'a yönelik askeri yetkilerinin kısıtlanmasını öngören karar tasarısı ABD Senato'da oy birliği ile kabul edildi. 

3 Ocak'ta İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Trump’un talimatıyla öldürüldüğü saldırıyı Kongre'nin onayı olmadan düzenlemesinin ardından başlayan tartışmalarla birlikte gündeme gelen, Başkan'ın İran'a yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan 'İran Savaş Yetkileri' tasarısı Senato'da kabul gördü. 

Trump’a yönelik ABD Senatosu’ndan gerçekleştirilen oylamada tasarı, 8 Cumhuriyetçi ve 47 Demokrat senatörün onayını aldı. 

Alınan karara yönelik ABD medyasına açıklamada bulunan Demokrat Virginia Senatörü Tim Kaine, "Orta Doğu'da başka bir savaşa girişmek bu ülkenin yapması gereken son şeydir. Ve başkanımız kim olursa olsun, hiçbir başkan bu tür bir kararı kendi başına, kimseye danışmadan verebilecek kadar akıllı değildir" ifadesini kullandı. 

Demokrat Virginia Senatörü Tim Kaine konuşmalarının devamında, "Fikrin mantığı, 11 Eylül'den bu yana geçen süre boyunca gittikçe ikna edici hale geliyor" sözlerine yer verdi.