image

PeyamaKurd - ABD'li diplomat Halilzad'ın açıklamasına göre, Afganistan hükümeti ve Taliban temsilcileri, barış görüşmelerine devam etmek için bir ön anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Söz konusu anlaşma, ateşkes müzakereleri de dahil olmak üzere daha somut konulara geçişe izin vereceği için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Taraflar arasında yapılan müzakereler sonunda imzalanan bu ilk yazılı belge, Birleşmiş Milletler ve ABD tarafından memnuniyetle karşılandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, iki tarafın "siyasi bir yol haritası ve kapsamlı bir ateşkes konusundaki müzakereleri için kuralları ve prosedürleri kodlayan üç sayfalık bir anlaşma" üzerinde anlaştıklarını ifade etti.

Taliban ve Afgan hükümeti arasında imzalanan bu ön anlaşma, iki taraf arasında çatışmalar devam ederken Katar'ın başkenti Doha'da aylarca süren görüşmelerin ardından gerçekleşti.

"Anlaşma, zor konularda anlaşılabileceğini gösteriyor"

ABD'li diplomat sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu anlaşma, müzakere taraflarının zor konularda anlaşabileceklerini gösteriyor" sözlerine yer verdi.

Ayrıca yine sosyal medya hesabından paylaşım yapan BM'nin Afganistan elçisi Deborah Lyons ise "Bu atılım, tüm Afganların istediği barışa ulaşmak için bir sıçrama tahtası olmalıdır" açıklamasına yer verdi.