image

PeyamaKurd - Güney Afrika ülkesi Gabon’un Başbakanı Rose Christiane Ossouka Raponda, dünya çapında hayatı felç eden yeni tip koronavirüsüne (Kovid-19) karşı ülkesinin zaferini ilan etti.

Raponda, Ebola ve AIDS virüslerinin yaygın olduğu dönemde edindikleri tecrübe sayesinde koronavirüs salgınına karşı daha çabuk önlem alabildiklerini iddia ederek diğer ülkeleri de kendi tecrübelerinden yararlanmaya davet etti.

2 milyon nüfusa sahip Gabon, yaklaşan Noel ve yılbaşı kutlamalarına salgın nedeniyle sınırlama getiren birçok Avrupa ülkesinin aksine, normal bir şekilde hazırlanacak.

“Korona virüsü yendik”

Başbakan Raponda, “Koronavirüsü yendik” diyerek, ülkede koronavirüsten dolayı şu ana kadar sadece 59 kişinin öldüğünü açıkladı.

Gabon’da ilk vakanın tespit edildiği 12 Mart’ta yetkililer, hızlı tedbirler aldı. Sınırlar kapatılarak, vatandaşların yoğun şekilde test yapmasının önü açıldı. Test yaptırmayan kişiler, kalabalık alanlara alınmadı.

Bunun yanı sıra Gabon'un nüfusu genç ve güçlü bir fiziksel yapıya sahip.

“Afrika kıtası diğer kıtalara oranla virüse karşı daha dirençli”

Fakat sadece koronavirüsü sadece Gabon’da değil Afrika ülkelerinin genelinde diğer kıtalara oranla daha az ölüm ve vaka yaşandı.

Uzmanlar bunun nedeninin yüksek sıcaklıklar ve Afrikalıların güçlü bağışıklık sistemine bağlıyor.