image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kürdistan Bölgesi ve Irak’a yapmış olduğu ziyaretlerin sonunda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Akar görüşmelerde Şengal konusunun da ele alındığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Şu an içinde bulunduğumuz durumda teröristlerin özellikle Sincar çevresinden tamamen ayrılmadığına dair bilgilerimiz var. Bu konuda özellikle Bağdat yönetimi, çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ettiler.  'Önümüzdeki dönemde alınacak bazı tedbirlerle teröristlerin buradan çıkmaları sağlanacak' diye bilgi verdiler. Olayları yakinen takip ediyoruz.”

Gelecek günlerde Türkiye ile Irak ve Kürdistan Bölgesi ile çok önemli gelişmelerin yaşanacağını kaydeden Akar, “Türkiye-Irak, Türkiye-Erbil arasındaki iş birliği terörle mücadele konusunda çok önemli birtakım gelişmelere sebep olabilecek” dedi.

Irak’ın farklı güçler tarafından bir rekabet alanına dönüştürülmek istenmesi konusunun da görüşmelerde gündeme geldiğini dile getiren Akar, "Bunu arzu etmediğimizi, bunun uygun olmadığını da değerlendiriyoruz. Tabii bazı zorluklar, güçlükler var ancak bunların diyalog, konuşmalar, görüşmeler yoluyla çözülebileceğine de inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Akar açıklamasında Türkiye’nin tüm komşularının toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu kaydederek, "Bizim için esas olan Türkiye-Irak sınırının güvenliği ile bölgedeki vatandaşlarımızın rahat ve huzuru. Bu konuda kararlı olduğumuzu bir kez daha burada ifade ettik. Terörle mücadele konusunda, başta PKK ve onlara yardım edenler dahil gerekli faaliyetleri yapacağımızı ve bunlara son verme konusunda azimli, kararlı ve buna muktedir olduğumuzu da muhataplarımıza uygun şekilde ifade ettik” dedi.