image

PeyamaKurd- Viyana'da Kürt ve Türk göstericiler arasında çıkan olaylarla ilgili iki ülke arasındaki diplomatik gerilim sürüyor. 

Avusturya Başbakanı Kurz, Türkiye'nin sorunlarının ihraç edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

24-25 ve 26 Haziran günleri Avusturya'nın başkenti Viyana'da Türk ve Kürt göstericiler arasında çıkan olaylara ilişkin konuşan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Türkiye'yi ülkesinde huzursuzluk tohumları ekmekle suçladı ve Türkiye'deki sorunların Avusturya'ya ihraç edilmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Kurz, "Türkiye'nin Avusturya'da yaşayan insanlar üzerinde nüfuz kurma ve onları kendi çatışmaları için araç olarak kullanma çabaları son bulmalı" diye belirterek, karşıt görüşlü iki etnik grup arasındaki kavgada cam şişe, taş ve demir sopalar kullanıldığını ve yaşanan olaylarda yedi polis memurunun yaralandığını belirtti.

‘Türkiye'deki anlaşmazlıklar Avusturya’ya ihraç ediliyor’

Türk Dışişleri Bakanlığı 30 Haziran Salı günü yaptığı açıklamada "Avusturya emniyet güçlerinin Türk kökenli gençlerin yaralanmasına ve Türk toplumuna ait bazı iş yerlerinin zarar görmesine sebep olan sert müdahalesini" kınamıştı.

Avusturya Başbakanı Kurz, Türkiye'den yapılan bu açıklamada emniyet güçlerine ilişkin suçlamaları "en sert şekilde" reddettiğini kaydederek "Türkiye'deki anlaşmazlıklar Avusturya'ya ihraç ediliyor fakat biz buna müsaade etmeyeceğiz" dedi.