image

PeyamaKurd - Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir pazar yerine gerçekleşen çifte intihar saldırısında bilanço ağırlaşıyor.

Meydana gelen saldırıda ölü sayısının 28’e yükseldiği, yaralanan kişi sayısının ise 73 olduğu açıklandı.

Farklı kaynaklardan gelen haberlere göre ise ölü sayısının 40, yaralı sayısının ise 100’ü geçtiği iddia ediliyor.

Öte yandan Rûdaw’a konuşan Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı üyesi Abdulhalik Talat, iki canlı bombanın Tayaran Meydanı’nda bulunan Pazar yerinde üzerindeki bombayı patlattığını söyledi.

“İlk saldırı saat 10:20’de, ikinci saldırı ise 10:30’da gerçekleşti. Saldırının yaşandığı Pazar yerinde sadece siviller vardı” diyen Talat, her iki saldırıda şu ana kadar 28 kişinin öldüğünü, 73 kişinin de yaralandığını belirtti.

Abdulhalik Talat, yaralananlar arasında durumu ağır olanlar bulunduğunu ve bu nedenle bilançonun daha da ağırlaşabileceğini kaydetti.

“Başka canlı bombalarda var”

Abdulhalik Talat dikkat çekici bir ayrıntıya dikkat çekerek, Bağdat’ta saldırının gerçekleşeceğine dair istihbari bilgiler bulunduğu bilgisini paylaştı.

Talat konuyla ilgili olarak, “Eldeki bilgilere göre başka canlı bombalar daha var” dedi.

Saldırının gerçekleşme nedeni hakkında bilgilerini de aktaran Talat, “Bu süreçte böyle bir saldırı gerçekleştirilmesinin birçok nedeni var. Başbakan Mustafa Kazımi güvenliğe çok önem veriyor. Bağdat’ta uzun süredir bir bu tür saldırılar olmuyor ve belli bir istikrar sağlandı. Saldırının temel amacı bu istikrarı ortadan kaldırmak” açıklamasında bulundu.