image

PeyamaKurd - Rojava ile Suriye’ye giderek terör örgütü IŞİD'e katılan Belçikalı kadınlar ve çocuklarla ilgili açıklamada bulunan Belçika Başbakanı Alexander De Croo, söz konusu vatandaşlarını geri getirileceğini duyurdu.

Parlamentoda konuyla ilgili açıklamada bulunan Belçika Başbakanı, Rojava’da Hol Kampı’ndaki durumun giderek kötüleştiğini, burada bulunan Belçika vatandaşı kadınlarla çocuklarının Belçika'ya geri getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan De Croo, kamptaki çocukların "yeni teröristlere dönüşme riski bulunduğunu" dile getirerek, "Buna izin veremeyiz. Bu yüzden o kadınları ve çocukları oradan çıkarmak için her şeyi yapmalıyız" ifadesini kullandı.

Rojava bölgesindeki Hol Kampı’nda terör örgütü IŞİD'e katılan 13 Belçikalı kadın ve çocuklarının bulunduğu belirtiliyor. Bu kadınların bazıları hakkında uluslararası yakalama emri bulunuyor. Sınıra yakın bir başka kampta ise 11 kadın ile 20 çocuğun bulunduğu ifade ediliyor.

Yapılan açıklamaya göre Belçika hükümetinin kadınları ve çocukları ülkeye geri getirmesine yönelik çalışmaları ailelerin durumlarını değerlendirerek yürüteceği, çocuklar arasında 12 yaşından küçüklerin değerlendirmeye alınacağı bildirildi. Değerlendirmede IŞİD'den ayrılmak isteyenlerin durumunun öncelik taşıyacağı kaydedildi.

Diğer taraftan Belçika'da bir mahkeme 2019'un sonunda aldığı kararda, Belçika vatandaşı kadınların Suriye'de doğan çocuklarını Belçika hükümetinin ülkeye geri getirmesi gerektiğine hükmetmişti ancak bu karar şu ana kadar uygulanmadı.