image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in katılımıyla ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenler anısına bir tören düzenlendi.

ABD’de salgından dolayı hayatını kaybedenlerin 500 bini geçmesinin ardından düzenlenen anma töreninde konuşan Biden, ABD’de hayatını kaybedenlerin sayısının 500 bin 71 olduğunu belirterek, bir yılda kaydedilen bu rakamın 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı’ndaki kayıpların hepsinden daha fazla olduğuna vurgu yaptı.

Virüse karşı dünyadaki diğer ülkelerin hepsinden daha fazla kurban verildiğini hatırlatan Biden, “Ülke olarak böylesine zalim bir kaderi kabullenemeyiz, salgınla uzun süre savaşırken acıya karşı duyarsız hale gelmemeliyiz” ifadesini kullandı.

Joe Biden; First Lady Jill Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi Doug Emhoff ile birlikte Beyaz Saray’ın salgında hayatını kaybedenleri anmak için mumların yerleştirildiği merdivenlerinin önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve Amerikan halkını da bir dakika sessizliğe davet etti.

Öte yandan Biden federal binalardaki ve askeri tesislerdeki tüm bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.