image

PeyamaKurd - ABD 46’ncı başkanlık yarışını Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’a karşı kazanan Demokrat Parti adayı Joe Biden, Trump yönetiminin koronavirüs aşısının dağıtımı konusunda planlarının olmadığını kaydetti.

Biden, aşının dağıtıma gireceği süreci değerlendirerek aşıların konteynırlardan çıkartılıp enjektöre konulması ve kişilere uygulanması aşamalarıyla ilgili ayrıntılı planın eksik olduğunu ve bu aşamaların maliyetinin önemli olduğunu belirtti.

“Aşı bedava ve zorunlu olmalı”

Biden kendisi ve eski başkanların aşıyı olacak olmasının aşıya olan güveni artıracağına inandığını söyledi.

Biden, kimsenin koronavirüs aşısı deneği gibi görülmeyeceğini, aşının bedava olmasının yanında yan etkilere bağlı durumlar da dahil aşı sonrası kontrolların da bedava olmasını sağlayacağını kaydetti.

“İstihdam raporu, modern tarihin en büyük ekonomik krizine işaret ediyor”

Biden, istihdam raporunun modern tarihin en büyük ekonomik krizine işaret ettiği uyarısında bulundu.

Konuyla ilgili olarak Biden, ‘‘Hemen harekete geçersek daha iyi bir gelecek kurabiliriz. Kaybedecek zamanımız yok” dedi.

Trump yönetiminin ve Kongre’nin Aralık ayının sonuna kadar harekete geçmemesi durumunda 12 milyon Amerikalı’nın işsizlik yardımlarını kaybedeceğine dikkat çeken Biden hızla harekete geçilmemesinin çok kötü bir tabloya neden olacağını bildirdi.

“Koronavirüs aşısı için kaynağa ihtiyaç var”

Korona virüsüyle mücadelede aşıların dağıtılması ve testler için kaynağa ihtiyaç olduğunu belirten Biden, ‘‘Bunlara şimdi ihtiyacımız var. Ne zaman ki kaynaklar Kongre’den geçer o zaman Korona virüsüyle mücadelede köşeyi dönmüş oluruz’’ diye konuştu.