image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bakanlıkta yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin dış politika önceliklerini dile getirdi.

Bakan Blinken, bu önceliklerden birinin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele ve küresel sağlık güvenliği olduğunu anlatarak, küresel ekonomik durgunluğu tersine çevirmenin, demokrasiyi yeniden yüceltmenin de önemli öncelikler arasında olduğunu kaydetti.

Küresel anlamda demokrasiyi teşvik edeceklerine vurgu yapan Blinken şu ifadelere yer verdi:

"Ama demokrasiyi, pahalı askeri müdahaleler ya da otoriter rejimleri güç kullanarak devirme girişimleri ile yüceltmeye çalışmayacağız. Bu taktikleri eskiden kullandık. Ancak iyi niyete rağmen başarılı olamadılar. Demokrasinin yüceltilmesine kötü bir nam kattı bunlar ve Amerikan halkına olan güveni zedeledi. Biz işleri farklı yapacağız."

"Askeri gücümüzü diplomasi ile birlikte kullanacağız"

Blinken, Joe Biden'ın askeri güç yerine diplomasiye öncelik vereceğini anlatarak, ülkesinin savaşlardan ağır dersler çıkardığını ve Amerikan halkının uzun süren ABD müdahalelerinden yorulduğunu dile getirdi.

Ayrıca özellikle de Afganistan ve Orta Doğu'daki müdahalelerden sonra kalıcı bir barış inşa etmede askeri gücün sınırlı bir rol oynadığını gördüklerini belirten Blinken, "Gelecekte askeri güç kullanmak durumunda kaldığımız zaman bunu sadece hedef ve misyonlarımız açık ve elde edilebilir ise değerlerimiz, kanunlarımız ile tutarlı ve Amerikan halkının rızası dairesinde yapacağız. Ve bunu diplomasi ile birlikte yapacağız" ifadesini kullandı.