image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgın sürecinin gidişatına yönelik değerlendirmelerde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, dünyanın 2021’da son 75 yılın en kötü insani kriziyle karşı karşıya kalabileceğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelenin konu alındığı özel toplantıda konuşan WFP Direktörü David Beasley, “Bu aşamada gördüklerimize göre, önümüzdeki yıl tam anlamıyla bir felaket olacak” sözlerine yer verdi.

WFP Direktörü David Beasley açıklamalarında, son 4 yılda yaşanan silahlı çatışmalar yüzünden, açlık sınırındaki insan sayısının 80 milyondan 135 milyona çıktığını, ancak pandemi yüzünden bu sayının 270 milyona yükseldiğini kaydederek, “19 trilyon dolar harcadığımızdan bu para büyük olasılıkla 2021’de olmayabilir. Ekonomik bir gerileme var ve ihtiyaçlar ikiye katlandı” sözlerine yer verdi.

Ayrıca BM'li yetkili, söz konusu gerekli fonu toplamakta başarılı olmaları durumunda, dünya toplumunun insani krizin üstesinden geleceğini belirterek şu açıklamada bulundu:

“Birçok arkadaşıma ve dünya liderine söylediğim gibi önümüzdeki yıl her şeyi finanse edemeyeceğiz. Bu nedenle istikrarsızlık, açlık ve göç sorunlarına öncelik vermeliyiz."