image

PeyamaKurd - ABD’nin Suriye’ye yönelik uyguladığı ekonomik yaptırımların bu ülkedeki durumu kötüleştirmeye devam ettiğini bildiren Birleşmiş Milletler (BM), bu bağlamda yeni çatışmaların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. 

Konuyla ilgili bir rapor yayımlayan BM’nin Suriye Bağımsız Soruşturma Komisyonu şu açıklamaya yer verdi: 

“Daha önce dile getirildiği gibi su, elektrik ve yakıta erişimle ilgili endişeler hızla gelişen ekonomik kriz, küresel salgın ve yaptırımların güçlendirilmesi nedeniyle artıyor. Bu da, çatışmaların temel sebepleri olan giderek artan yoksulluk ve eşitsizliği körükleme riskini taşıyor.” 

"Yaptırımlar sivillerin acılarını şiddetlendiriyor"

Yayımlanan raporda, uluslararası toplum ve bazı ülkeleri Suriye’ye yaptırımları kaldırma, bağımsız insani yardım kuruluşlara ve insan hakları örgütlerine ülkeye engelsiz erişim sağlama ve gıda, temel sağlık malzemeleri ile Kovid-19’la mücadele araçlarına erişim sağlama çağrısı yapıldı. 

Raporla ilgili açıklamada bulunan Komisyon üyesi Hani Magali ise “Bugün Suriye'ye bakarsanız ülke ekonomisi tamamen harap durumda. Bu, büyük ölçüde yaptırımların yol açtığı sonuç. Yaptırımlar konusunda ve bu yaptırımların sivillerin çektiği acıyı şiddetlendirebileceği konusunda endişeliyiz” sözlerini kullandı.