image

PeyamaKurd - Akdeniz'deki göçmen ihlallerinine dikkat çeken Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi, İtalya'nın, 2013 yılında Akdeniz'de batan bir teknede yaşamını yitiren 200'den fazla göçmenin "yaşam hakkını koruyamadığının" tespit edildiğini duyurdu.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi, 10 Ekim 2013'te Akdeniz'de meydana gelen göçmen faciasının soruşturma sonuçları bildirdi.

Akdeniz'deki faciadan kurtulan ancak ailelerini kaybeden üç Suriye ve bir Filistin vatandaşı tarafından yapılan ortak şikayete yanıt olarak Komite'nin kazayı incelediği ve kararını açıkladığı vurgulandı.

BM İnsan Hakları Komitesi açıklamada, İtalya'nın, 400'den fazla yetişkin ve çocuğu taşıyan batmakta olan tekneden gelen çeşitli imdat çağrılarına anında yanıt vermediğini bildirdi. Bunun sonucu olarak da 60'ı çocuk 200'den fazla düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi.

Komitenin açıklamasında, gece Libya'dan hareket eden bir balıkçı teknesinin denize açıldıktan birkaç saat sonra battığı ifade edildi.

Teknenin, İtalyan adası Lampedusa'nın 113 kilometre (70 mil) ve Malta'nın 218 kilometre (135 mil) güneyinde, uluslararası sularda Berberi bayrağı taşıyan bir tekne tarafından vurulduğu bilgisine yer verildi.