image

PeyamaKurd - Columbia Üniversitesinde düzenlenen panelde, "Gezegenin Durumu" başlıklı bir konuşma yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri  Antonio  Guterres,  insanlığın doğaya karşı verdiği savaşın "intihar girişimi" olduğunu, bozulan gezegenin onarımının sadece "ahlaki bir test" değil aynı zamanda 21. yüzyılda herkesin önceliği olması gerektiğini ifade etti. 

Antonio Guterres açıklamasında, "Gezegenin bozulduğunu" ve dünyanın karşı karşıya kaldığı bu kaosun ana nedeninin insanların faaliyetleri olduğunu belirterek, biyoçeşitliliğin çöktüğünü, 1 milyon türün neslinin tükenme riskiyle karşı karşıya kaldığını, çöllerin büyüdüğünü, sulak alanların kaybolduğunu ve her yıl 10 milyon hektar ormanın yok olduğunu vurguladı. 

Dünyadaki hava kirliliğine dikkat çeken BM Genel Sekreteri, "Hava ve su kirliliği yılda 9 milyon kişinin ölümüne neden oluyor ve bu rakam, pandeminin neden olduğu kayıplardan 6 kat daha fazla” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca Guterres, bulaşıcı hastalıkların yüzde 75'inin hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar olduğuna işaret ederek, dünyanın aynı zamanda iklim felaketi ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.