image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Konuşmasının büyük çoğunluğunu Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Gare Dağı’nda gerçekleşen operasyona ayıran Buldan, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek, "Senin Genel Başkanın, Kandil’den getireceğimiz mektubu heyecanla bekliyordu Soylu Efendi" diye seslendi.

Gare operasyonu hakkında konuşmaya devam edeceklerinin altını çizen Buldan, “Halk adına iktidardan hesap sormaya devam edeceğiz. İktidar olmanın sorumluluğu insanları ölü olarak değil canlı getirmektir. Gare’den kaçıyorlar, çünkü suçlular. İktidar Gare meselesinde çok açık ve net suçludur. Amaçlarının Gare’de o insanları kurtarmak olmadığı ayan beyan ortadır. Amaçları bu olsaydı yöntem bu olmazdı.  Operasyon değil diyalog yolu mutlaka seçilmeliydi. Bu yol geçmiş dönemlerde 335 insanın diyalog yoluyla Türkiye’ye getirildiğini, ailelerini teslim edildi” ifadelerini kullandı.

“Hedefleri Gare’den kullanabilecekleri siyasi bir hikâye çıkarmaktı”

Pervin Buldan Gare operasyonu çerçevesinde hükümeti eleştirmeye devam ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hedefleri Gare’den kullanabilecekleri siyasi bir hikâye çıkarmaktı. Gare’ye kendi iktidarlarını kurtarmak için gittiler. Gare’den bir müjdeyle dönmeyi umuyorlardı, 13 insanı siyasi hesaplarını ne yazık ki feda ettiler. Gare gerçeği budur. Siyasi amaçlarını gerçekleştiremeyince dört koldan HDP’den saldırmaya başladı.”

Süleyman Soylu’nun Gare’ye gitti dediği HDP’li milletvekilli hakkında da açıklama yapan Buldan, vekillerin zaman zaman Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’e gittiğini vurgulayarak, “Bizim milletvekilimiz Gare’ye gitmemiştir. O tarihte nerede olduğu bellidir. Bu kara propagandanın altında nasıl kalacaklarını düşünmüyorlar mı? Bizim milletvekillerimizin Gare’de ne işi var? Erbil’e zaman zaman vekillerimiz gider gelirler” dedi.

“Bu bakan Erdoğan’ın koltuğuna göz dikmiştir”

Buldan konuşmasında Soylu’yu eleştirmeye devam ederek, “Bunların bir fotoğrafçı bakanları var; çözüm sürecindeki fotoğraflarımız üzerinden algı yaratma telaşında. Bu bakan Erdoğan’ın koltuğuna açıkça göz dikmiştir. Savaşınızı HDP üzerinden yürütmeyin. Aynı bakan heyetimizin çözüm sürecinde devletin ve iktidarın bilgisi, onayı ve ricası dahilinde gerçekleştirdiği ziyaretin fotoğraflarını gösterdi. Bunun adı algı yaratma çabası” şeklinde konuştu.

“Senin Genel Başkanın mektupları heyecanla bekliyordu”

Pervin Buldan, çözüm sürecinde PKK ile yaptıkları görüşmeler üzerinden HDP’yi hedef tahtasına oturtan Süleyman Soylu’ya tepki göstererek açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Bütün bunlar devletin kayıtlarında mevcuttur. Her yaptığımız görüşme kayıtlarda mevcuttur. Ben ne bir fazlasını ne bir eksiğini anlatmıyorum. Soylu Efendi iyi dinle, sana o fotoğrafın hikâyesini de anlatayım. Kandil fotoğrafları, PKK’den silahları bırakacağına dair mektupları aldığımız ziyaretlere aittir. İki gün önce TV kanalında gösterdiğin o fotoğraflar Sayın Öcalan’ın silahların bırakılacağı çağrısının yapılacağı mektubunu götürdüğümüz, o mektubun görüşüldüğü toplantıya ait fotoğraflardır. Senin Genel Başkanın Erdoğan da neler getireceğimizi heyecanla ve umutla bekliyordu. Biz o mektupları getirdik onlar da kayıtlarda mevcuttur. O fotoğrafları Kandil’dekiler çekti. Bize diyorlar gidip boy boy fotoğraflar çektirmişler. İmralı’ya gidince telefonlarımız yok, fotoğraf çekebileceğimiz bir makina yok. Çekilen hiçbir fotoğrafı biz çekmedik. Kandil'deki fotoğraflar biz geldikten sonra basına yansıdı.Kandil fotoğrafları PKK’den silahları bırakacaklarına dair mektupları aldığımız ziyaretlere aittir. Kandil’deki fotoğraflar daha sonra basına yansıdı. İmralı da çekilen fotoğrafı kim çekti ve bize verdi?”