image

PeyamaKurd-  Serêkaniyê’de Türkiye destekli silahlı gruplar tarafından esir alındıktan sonra Türkiye’ye teslim edilen ve 3 ayrı suçlama ile yargılanan YPJ savaşçısı Çiçek Kobani bugün Urfa Adliyesi’nde hakim karşısına çıkıyor.

Urfa Tipi Cezaevi’nde tutulan Temo’nun avukatı Hidayet Enmek, müvekkili hakkında açılan davanın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 302’nci maddesinin ihlali olduğunu söyledi.

Temo’nun TCK ve Ceza Muhakemesi Kanunu’na uygun şekilde gözaltına alınmadığını belirten Enmek, dosyada müvekkilinin kim tarafından gözaltına alındığına dair bir bilgiye yer verilmediğini vurguladı.

‘Gözaltına alındıktan sonra vurulmuş’

Avukat Enmek, Çiçek Kobani’nin gözaltı işlemini hatırlatarak, “Bu işlemi yapan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları kişi ve kişilerin adları dosyada yer almamış. Biz ilk celsede bu kişilerin dinlenmesini istedik. Bu talebimiz reddedildi. Bunu istedik, çünkü müvekkilimiz beyanında elinde silah olmadığı halde yakalandığını söylüyor. Yine yakalandıktan sonra ayağına 2 el silahla ateş edildiği ve bu şekilde yaralandığını söyledi. Bizde bu işlemi kimin yaptığını öğrenmek istedik. Araştırma yapılmadığı için bu talebimizde reddedildi. Bu durum muğlakta kaldı” dedi.

'Elinde silah yoktu'

Müvekkilinin yakalama aşamasında suçüstü yakalanıp yakalanmadığına dair bir bilgi bulunmadığını, Temo’nun beyanında “Elimde herhangi bir silah yoktu. Çatışmada değildim ve bu çatışmasızlık ortamında gözaltına alındım. Beni alan kişiler bana hakaret ederek yaraladılar” dediğini vurgulayan Enmek, bu hususun ortaya çıkmaması durumunda, iddianamede istenilen suçun gerçekleşmeyeceği kanısında olduklarını söyledi.

SMO mensupları tarafından yakalanarak Türkiye’ye teslim edilen Çiçek Kobani’nin esir alındığı ana ait görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı. SMO mensuplarının görüntülerde “başını kesin” ve “Biji Kobani öyle mi?” sözleriyle aşağılayıcı hareketlerde bulunduğu görüntüler telefon kameraları ile kaydedilmişti.