image

PeyamaKurd - CNN'in elde ettiği, Hubei eyaleti Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden sızan 117 sayfalık gizli belgelere göre Çin hükümetinin, koronavirüsün ilk görüldüğü Hubei eyaletinde salgının yayılma aşamalarını yanlış yönettiği ortaya çıktı.

Belgelere göre  Çinli yetkililer, Kovid-19 salgını hakkında dünya ile içerideki durumdan çok daha iyimser veriler paylaştı.

“Belhelerin özgünlüğü teyit edildi”

Belgeleri ulaştıran kaynağın Çin sağlık sistemi içinde çalışan biri olduğunu belirten CNN, belgelerin 6 ayrı bağımsız uzman tarafından incelendiğini ve özgünlüğünün teyit edildiğini duyurdu.

Söz konusu belgelerin Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana Çin'in içinden sızan en önemli belgeler olduğu kaydedilerek, salgının başlangıcında yerel makamların içeride ne zaman ve neyi bildiklerine dair önemli bilgiler taşıdığına işaret edildi.

“Belgelere göre Çin’de yaşanan sorunlar”

En önemli sorunlardan biri salgının ilk dönemlerinde Çin’de, Kovid-19 vakalarının tespit ve teyidi 23 gün gibi uzun bir süre aldı.

Virüs testlerinde yaşanan başarısızlıklar nedeniyle çoğu test negatif çıktı. Bu 10 Ocak'a kadar devam etti ve Çinli yetkililer, gerçek rakamlar yerine dünya ile daha iyimser veriler paylaştı.

İç denetimlerde salgının yayıldığı bölgede sağlık sektöründe yaşanan fonlama ve personel yetersizliği olduğu görülürken Çin'deki mevcut katı bürokratik yönetim modeli salgın konusunda erken uyarı sistemini engelledi.

Belgeler, Çin sağlık sisteminin yukarıdan aşağı bürokratik sınırlamalardan dolayı salgının ilk acil aşamalarını doğru yönetemediğini, bu süreçte atılan yanlış adımları ve kurumsal başarısızlık modelini gösterdi.

“Yetkililerin eriştiği bilgiler ile açıklanan bilgiler arasında çok sayıda tutarsızlık var”

Çinli yetkililer Hubei eyaletinin Wuhan şehrini Kovid-19 salgınının merkezi olarak göstermesine rağmen, aralık başında eyalette Wuhan'a komşu diğer şehirler Yichang ve Xianning’ta daha önce hiç açıklanmayan, önceki yıla kıyasla 20 kat daha büyük bir grip salgını meydana geldi.

Söz konusu belgelere göre Kovid-19 salgının merkezi Wuhan’da 2 Aralık 2019 itibarıyla 2 bin 32 grip salgını tespit edilirken, 320 km batısındaki Yichang’da 6 bin 135, Xianning’de de 2 bin 148 vakanın kayıtlara geçtiğinin altı çizildi.

Sızan belgeler, yetkililerin salgının ilk patlak verdiği dönemde erişebildikleri bilgilerle halka açıkladıkları bilgiler arasında çok sayıda tutarsızlık olduğunu ortaya koydu.

“Çin suçlamaları redetmişti”

Çin hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Batılı hükümetler tarafından virüsle ilgili bilgileri kasıtlı olarak gizlediği yönündeki suçlamaları sürekli olarak reddetti.

“Çinli gazeteciler ve halkı uyaran Vuhanlı doktor ortadan kaybolmuştu”

Diğer yandan koronavirüs salgınını ve Çin hükümetinin virüsle mücadele şeklini dünyaya anlatan Çinli gazeteciler birer birer ortadan kaybolmuştu.

Keza Covid-19'u erken döneminde tespit ederek halkı uyarmaya çalışan Vuhanlı doktor Li Wenliang de gizemli bir şekilde yaşamını yitirmişti.