image

PeyamaKurdVideo konferansla katıldığı Coronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nda konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Nisan ayının ilk dilimine yönelik simülasyonlar her gün sonunda yapılan vaka ve ölüm açıklamasıyla biraz daha geriliyor. Milletimizle gönül ve iş birliği içinde inşallah bu musibetin de üstesinden geleceğiz” ifadesini kullandı. 

Bilim Kurulu’na hitap eden Erdoğan, "Hamdolsun milletimiz bu virüsle mücadele kapsamında aldığımız tedbirleri büyük bir anlayışla karşılamış önemli ölçüde de riayet etmiştir. Toplumumuzda henüz tehdidin büyüklüğünü kavrayamamış olanlar varsa da genel olarak milletimizin hassasiyetinden memnunuz. Hala meselenin hayatiyetinin farkına varmamış olanların da sizlerin telkin ve tavsiyeleriyle en kısa sürede doğruyu göreceklerine inanıyorum" sözlerine yer verdi. 

Erdoğan konuşmalarında şunları dile getirdi:

"Ülkemizdeki vaka ve ölüm oranı giderek azalan bir trendi ifade ediyor. Nisan ayının ilk dilimine yönelik simülasyonlar her gün sonunda yapılan vaka ve ölüm açıklamasıyla biraz daha geriliyor. 

Böylesine kapsamlı bir krizde elbette birtakım eksiklikler aksaklıklar olmuştur, olacaktır. Tespit ettiğimiz her sorunu süratle çözmenin yollarını arıyor ve bir şekilde de buluyoruz. Her konuda olduğu gibi bu hastalık döneminde de çıkarcılar, bozguncular, art niyetliler, cahiller ve kendi gizli gündemlerinin peşinde koşanlar olmuştur, olacaktır. Bunların hiçbiri sizlerin moralini bozmasın, canınızı sıkmasın, şevkinizi kırmasın. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm imkanlarıyla 83 milyon vatandaşının her birinin yanındadır. Aynı şekilde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklarımız vasıtasıyla sürekli temastayız. Ülkesine dönmek isteyen vatandaşlarımıza, öğrencilere öncelik vermek suretiyle mevcut şartlar çerçevesinde gereken imkanları sağlıyoruz. 

Türkiye olarak biz bu tür adımları atmadık, atılmasına da hiçbir zaman müsaade etmeyiz. Önümüzdeki günlerin hastalığın yayılma hızının kırılması bakımından kritik olduğunu biliyoruz. Hep birlikte daha çok çalışarak, daha çok gayret göstererek, gereken her türlü tedbiri kararlılıkla uygulayarak inşallah hedeflerimize ulaşacağız.