image

PeyamaKurd- Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısının en çok arttığı kentlerden Diyarbakır’da evde karantina altına alınan hasta sayısının hastanede tedavi gören hasta sayısının birkaç katı olduğu ileri sürülüyor.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, “Her gün 2-3 hastayı kaybediyoruz” dedi.

“1 Haziran sonrası başlayan ve normalleşme sürecinden sonra Diyarbakır’da ne yazık ki vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır” diyen  Demir, “Her gün 40-50 hasta taburcu edilmesine rağmen yerleri hemen dolmakta, hastanelerde artan hasta sayısı nedeniyle hasta odalarında çift hasta yatırılmak durumunda kalınmaktadır” açıklamasında bulundu.

En yüksek vaka sayısına ulaşıldı’

Hasta sayısına ilişkin de bilgi veren Dr. Demir, “Diyarbakır’da son bir haftadır Kovid-19 tanısı ile pandemi hastanelerinde 50’ye yakını yoğun bakım olmak üzere 300’ün üzerinde hasta yatmaktadır. Pandeminin başlangıcından bugüne kadar Diyarbakır’da hastanelerde takip edilen en yüksek hasta sayılarına ulaşılmış durumdadır” dedi.

‘Her gün 2-3 hastayı kaybediyoruz’

“Her gün 40-50 hasta taburcu edilmesine rağmen yerleri hemen dolmakta” diyen Demir, “Vaka sayılarındaki bu artışın yansıması olarak son zamanlarda PCR testi ile doğrulanmış ya da klinik ve radyolojik olarak Kovid-19 uyumlu hastalardan her gün 2-3 hastayı maalesef kaybetmekteyiz. Vaka sayılarının artışına paralel olarak enfekte sağlık çalışanı sayısı da artmaktadır. Şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla Diyarbakır’da Covid-19 tanılı sağlık çalışanı sayısı 185’tir. Bu sağlıkçılardan 100’den fazlası 1 Haziran sonrasında enfekte olmuştu” açıklamasında bulundu.