image

PeyamaKurd - İdlib’te yaşanan gelişmeleri Kürdistan basınına değerlendiren Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan anlaşmalar ışığında İdlib’in Suriye hükümetine teslim edileceğini dile getirdi. 

DSG Basın Sözcüsü Mustafa Bali, İdlib’in Esad ordusuna verileceğini ileri sürerek şunları dile getirdi: 

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in demeçlerinde de çok açık ve net bir şekilde anlaşılıyor ki İdlib Suriye rejimine teslim edilecek. Nitekim İran, Rusya ve Türkiye arasında Astana’da yapılan görüşmeler ve varılan anlaşmalar neticede buna işaret ediyor.” 

“Suriye rejimi ile anlaşmaya hazırız...” 

Mustafa Bali açıklamasının devamında, “Suriye ve Rojava’da şu an ABD, Rusya, Türkiye, Suriye güçleri bulunuluyor. Son olarak ABD askerleri ile Suriyeli milisler Kamışlo yakınlarında karşı karşıya geldi. Olası bir çatışma durumunda hangi askeri gücün yanında yer alacaksınız?” sorusuna yanı olarak şunu dile getirdi: 

“Biz kimsenin yanında veya yedeğinde yer almıyoruz, sahadakilerle ortak çalışıyoruz. Çözüme yönelik gerçekçi bir adım kimden gelirse gelsin biz kendileriyle anlaşmaya hazırız. Suriye rejimi eğer siyasi çözüme yönelik gerçek bir adım atarsa kendileriyle anlaşmaya hazırız. 

Yine aynı şekilde Suriye muhalefeti eğer gerçekçi bir çözüm önerisi sunacak olursa onlarla anlaşmaya hazırız. Ancak askeri anlamda kim kiminle çalışıyor mantığıyla davranmıyoruz.”