image

PeyamaKurd - Kürdistan basınından aktarılan habere göre Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdi. 

Görüşmede Mazlum Kobane, ENKS heyeti ile Rojava’daki son durumu ve siyasi taraflar arasındaki ilişkileri ele aldı. 

Kürdistan basınına göre DSG komutanı ve ENKS heyeti arasındaki görüşmede Rojava’daki Kürt siyasi partileri arasında birliği sağlamak için fikir alışverişinde bulundu. 

DSG Genel Komutanı Kobane, geçen hafta yaptığı açıklamada, ENKS ve Demokratik Tolum Hareketi (TEV-DEM) çatısı altındaki tüm siyasi güçlerin birlik olması gerektiğini ve sürecin aşılması için DSG'nin desteklemesi gerektiğini dile getirmişti. 

Diğer taraftan ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Muhammed İsmail de, Mazlum Kobane’nin ENKS’ye ve Rojava’daki diğer Kürt siyasi parti ile oluşumlarına ilişkin çağrısına “Özerk Yönetim, Mazlum Abdi’nin liderliğinde siyasi partilerin çalışmalarına izin vermedi; ENKS büroları kapatıldı ve yöneticileri tutuklandı. Ayrıca onların yanlış siyaseti sonucunda birçok insan göç etmek zorunda kaldı. Şu aşamada birlik için yeni aşama gerekiyor ancak onlar bu çağrının ciddiyetinin görünmesini istiyor. Eğer bu birlik çağrısında ciddilerse, biz bu konuda hazırız" demişti.