image

PeyamaKurd - Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre, 14-25 yaş arası gençlerdeki enfeksiyon oranı son beş ayda üçe katlandı.

Pek çok ülkede artan vaka sayılarından dolayı ikinci dalga korkusu büyürken ve önlemler yeniden hayata geçirilirken, WHO, salgında gençlerin rolüne dikkat çekti.

WHO’nun 24 Şubat ile 12 Temmuz tarihleri arasında 6 milyon enfekte kişi üzerinde yaptığı inceleme sonucunda, bu zaman diliminde 14 -25 yaş arasındaki kişilerin oranının yüzde 4.5’ten yüzde 15’e çıktığı tespit edildi.

Salgının merkez üssü konumunda bulunan ABD’nin yanı sıra; İspanya, Almanya ve Fransa gibi en çok etkilenen ülkelerle, Japonya gibi yeni vakaların yükselişe geçtiği Asya ülkelerindeki virüsle yeni enfekte olan kişilerin büyük kısmının bu yaş aralığındaki gençlerden oluştuğu ifade edildi.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da, geçen haftayaptığı açıklamada, “Bunu daha önce de söyledik, şimdi tekrarlıyoruz: Genç insanlar görünmez değil. Onlar de enfekte olabilir, ölebilir, hastalığı başka insanlara bulaştırabilirler” demişti.