image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Kobani’deki ofislerine gerçekleşen silahlı ve bombalı saldırı hakkında açıklama yaptı.

ENKS açıklamasında, bu tür saldırıların Kürtler arası birlik görüşmelerini sabote etmek amacıyla yapıldığını kaydetti.

Açıklamada “ENKS olarak, Suriye’deki Kürtlerin haklarını savunmaya ve ülkede demokrasiyi hakim kılma mücadelesini sürdüreceğimizi kamuoyuna duyururuz” ifadelerine yer verildi.

Saldırı esnasında ofiste ciddi maddi hasarın meydana geldiği, ofisin bulunduğu mahalledeki insanların büyük panik ve korku yaşadığını kaydeden ENKS şu ifadelere yer verdi:

“ENKS olarak, Rojava’daki ofislerimizi hedef alan terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz.  Güvenliği ve asayişi sağlamakla sorumlu olan PYD’yi bu konuda sorumlu görüyoruz. Bu saldırı Kürt Ulusal Birlik Partileri(PYNK) ile yürttüğümüz birlik müzakerelerin, sabote etme amacıyla yapılmıştır.”

“Kürtlerin birlik tavrı stratejik bir konudur ve bu tür saldırılar bizi yolumuzdan alıkoyamaz” açıklamasında bulunan ENKS, “Görüşmelerin garantörü ABD ve Suriye Demokratik Güçleri(DSG) Komutanına ENKS ofislerine yönelik bu terör saldırılarına ve PYD yöneticilerinin özellikle PYNK müzakere heyeti başkanının ENKS’yi ve Roj Peşmergelerini karalayan açıklamalarına karşı tavırlarını gösterme çağrısı yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Dün Kobani’de silahlı bir grup ENKS’nin Kobanê’deki ofisine ateş açmış ve el bombası atmıştı.