image

PeyamaKurd - Rojava’daki sürece değinen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanlık Kurulu Üyesi ve ENKS Müzakere Heyeti Başkanı Muhammed İsmail, Kürt Ulusal Birlik Partileri (PYNK) ile ciddi ve sürdürülebilir bir anlaşma istediklerine dikkat çekti. 

ENKS Müzakere Heyeti Başkanı Muhammed İsmail, müzakere sürecini dair Kürdistan basınına yaptığı açıklamada, PYNK ile 7 aydır müzakerelerin devam ettiğini ve Kürt kamuoyunun gözünün Rojava’daki müzakerelerde olduğunu belirtti. 

İsmail açıklamasında, “Bu sürecin zorlukları da var. 2014’ten bugüne bir uzaklık vardı. Onlar bir yerde, biz ise başka bir yerdeydik. Onların sisteme bakışı farklıydı. Ancak bu meselelerde iyi adımlar da atıldı” ifadesini kullandı. 

ENKS’li yetkili, siyasi süreçle ilgili müzakereleri bitirdiklerine değinerek, “Geri dönüşle ilgili müzakereler belirli bir aşamaya kadar iyi geçiyor. İdari meselelerdeki rahat konuların çoğunu da geçtik. Bazı önemli konular var. ENKS, PYNK ile var olan yönetime nasıl ortak olacak? Bununla ilgili henüz bir anlaşmaya varılmadı ama bu süreci aşacağımızı umuyoruz” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca açıklamasında, sürprizlerle karşılaşacakları bir anlaşma istemediklerini vurgulayan İsmail, “Birkaç günde çökecek bir anlaşma istemiyoruz. ABD aracılık yapıyor. Güçlü bir devlet ve iyi bir anlaşmaya varılması için taraflar arasında iyi bir hareketliliği var” dedi.