image

PeyamaKurd-  Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden (ENKS) bir heyet Qamışlo’da ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki danışmanı William Robak ve yardımcısı Emily Brandt ile göç zedelerin durumunu görüştü.

Rojavalı göç zedelerin yaşadıkları sorunları ve dönüşlerini tartışıldığı görüşmeye ilişkin, sosyal medya hesabından açıklamada bulunan ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Muhammed İsmail, Amerikalı yetkililerle yaptıkları görüşmede, ENKS’nin geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret ve Kürtler arası siyasi birliğin ele alındığını söyledi.

Görüşmede ayrıca William Robak’ın Rojava’nın Afrin, Girê Spî ve Serêkaniyê bölgelerinden göç etmek zorunda kalan Kürtlerin geri dönmelerinin önemli olduğunu belirttiğini kaydeden ENKS’li İsmail, Robak’ın ABD’nin Kürtlerin siyasi birliğinin yanı sıra, Kürtler dahil tüm Suriyelilerin haklarını garanti altına alan yeni bir anayasanın hazırlanmasını desteklediğini aktardı.

Görüşmede ayrıca ABD ile ENKS arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaptığı da söylendi.

ENKS’den Muhammed İsmail, Fesla Yusuf, Süleyman Oso, Nimet Davud ve Faysal Yusuf'tan oluşun heyet William Robak ve Emily Brandt’le görüşmüştü.

Robak, ocak ayında yine ENKS ile yaptığı görüşmede, Rojavalı mültecilerin geri dönmeleri için ENKS ile Suriye muhalefeti arasında imzalanan anlaşmayı desteklediklerini açıklamıştı.