image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Rojava’ya dönük Askeri Harekâtın devam edeceği ve bulundukları yerlerden çıkmayacaklarının sinyalini veren Erdoğan, “Diğer ülkeler Suriye’den çıkmayana kadar bizde buradan çıkmayız” dedi. 

Erdoğan sözlerinin devamında “Sınırlarımızda son terörist bölgeyi terk etmedikten sonra biz bu işi bırakmayız. Bu işin bir boyutu. İkinci olarak, diğer ülkeler buradan çıkmadıktan sonra biz buradan çıkmayız. Biz Suriye'nin birliğine, beraberliğine ve bütünlüğüne taraftarız. Asla parçalanmasını da istemeyiz. Eğer diğer ülkeler de buna taraftarlar ise kendilerinin de bunu ispat etmeleri lazım. Onlar ispat edecekler ki bizden de bunun ispatını istesinler" ifadesini kullandı. 

Türkiye’nin 3 milyon 650 bin mülteciyi barındırdığını ve bunların çoğunun Arap olduğunu sözlerinde yer veren Erdoğan, Girê Sipî ve Serêkaniyê gibi Kürtlerin yaşadığı yerlerde güvenli bölge oluşturarak bütün mültecileri buraya yerleştireceklerini bir kez daha dillendirdi. 

‘Mektubu Sayın Trump’a taktim edeceğim’ 

Erdoğan açıklamalarıın devamında şu ifadelere yer verdi,“Biz Sayın Trump'a daha önce de söyledik. Terör örgütünün Mazlum Kobani diye ad taktığı Ferhat Abdi Şahin isimli terörist PKK terör örgütünün elebaşlarından bir tanesi. Biz önceki akşamki görüşmemizde Sayın Trump'a dedik ki "Ne yazık ki siz böyle bir kişiyle bir araya geliyorsunuz. Böyle bir kişi ile bir araya gelişinizi biz kınıyoruz." Elimizde malum mektup var. 

(Kılıçdaroğlu ağzına dolamıştı) Bu mektubu ben Sayın Trump'a takdim edeceğim. Siz bana bu mektubu bu adamın arabulucu olmasını düşünerek gönderdiniz. Benim size söylediklerim belli. Dedim ki "Ben böyle bir teröristi veya terör örgütünü muhatap almam.”