image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir görüşme gerçekleştirdi. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, görüşmede Türkiye-İran ilişkilerini güçlendirecek adımların yanı sıra bölgesel gelişmelerin değerlendirildiği ifade edildi.

Görüşmede İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade'nin uğradığı menfur suikast sonucu hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını belirterek, kardeş İran halkına ve merhumun ailesine başsağlığında bulundu.

Erdoğan, suikastın zamanlamasına dikkat çeken Erdoğan, saldırının bölgenin barış ve huzurunu hedef aldığını; ancak bölgeyi istikrarsızlığa sürüklemek isteyen karanlık çevrelerin ümitlerinin bir kez daha boşa çıkarılacağına inandığını belirtti.

Açıklamaya göre ayrıca görüşmede Dağlık Karabağ ihtilafında artık yeni bir döneme girildiğini belirten Erdoğan, bu dönemde de Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine gölge düşürebilecek her türlü eylemden hassasiyetle kaçınılmasının fevkalade önemli olduğunu; kalıcı barış ve istikrarın tesisinin yeni fırsat pencereleri açacağını, bunun Ermenistan dahil tüm bölge ülkelerinin yararına olacağını vurguladı.