image

PeyamaKurd- ABD ziyareti öncesi basın mensuplarına bilgi veren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ziyareti sancılı bir dönemde icra ediyoruz. Suriye meselesini konuşacağız" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gergin bir süreçten geçen ABD-Türkiye ilişkilerinde kritik bir nokta olan ABD ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında açıklama yaptı.

Mazlum Kobani

Demokratik Suriye Güçleri (DGS) denetimindeki Rojava’ya yönelik başlatlan askeri harekat ve sonrasındaki gelişmeleri ABD’ye taşıyacağını açıklayan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ana gündem maddelerinden biri de Demokratik Suriye Güçleri Genel komutanı Mazlum Kobani.

Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı Mazlum Kobani hakkında da ABD'de temaslarda bulunacağını açıklayan Erdoğan,"Barış Pınarı Harekâtı'nın geldiği son aşamayı konuşma fırsatı olacağız. Ferhat Abdi Şahin'in nasıl bir terörist olduğunu, görüşmenin yanlış olduğunu da belgeleriyle ifade edeceğiz. Bütün terör eylemlerini resimleri ile göstereceğiz. Güvenli bölge konusunda da hazırladığımız belgeleri, plan ve projeleri de göstereceğiz" diye konuştu.

Gündemde Rojava Olacak

Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile ilişkileriyle ilgili ise şunları söyledi:

"İlişkilerimizdeki sisli havaya rağmen Başkan Trump'la ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hemfikiriz. İki lider olarak ilk olarak dar kapsamlı bir görüşme, heyetlerarası görüşme olacak. Sonrasında da tahminin geniş kapsamlı bir basın toplantısı olacak. Terörle mücadele ziyaretin öncelikli konusu. Şu an itibariyle terör örgütlerinin bölgeden çekildiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil. Dün Kamışlı’da yapılan terör eylemi ortada. Terör örgütleri Münbiç, Tel Rıfat’ta da var. Bunları sayın Trump'la konuşacağız. Ardından Putin ile telefon görüşmesi yapacağız."

ABD ve Rusya ile yürüttükleri çalışmaları bundan sonra da kararlı bir şekilde yürütmek istediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı "O da özellikle NATO içinde yer alan ülkeler olarak NATO'nun buraya eğilmediği süreci gözden geçirmesi lazım. Liderler Zirvesi'nde bunları tepeden tırnağa gündeme getireceğiz. Orada bütün NATO ülkelerine belgeleri ile ortaya koyacağız. Eğer NATO kendi müttefiklerini her zaman yalnız bırakıyorsa bunun izahı mümkün değildir. Böyle bir saldırı karşısında Türkiye'yi yalnız bırakacaksınız. Bunların hepsini Londra'da ifade edeceğiz. DEAŞ'lıları göndermeye devam edeceğiz. Bunların başka planları olabilir, bunları da yeri geldiği zaman ortaya koyabiliriz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Irak sınırı ile Cerablus’a kadar olan bölgenin bizim sınırımız, Suriye sınırı olmak üzere güvenli bölge tablosu içerisinde haritada yerini alıyor” dedi.