image

PeyamaKurd - ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Kürdistan basınına yaptığı açıklamada, Kürt davası ile 1990’lı yılların başında tanıştığını, 1991’deki “Büyük Göç”e tanık olduğunu ve o zamandan beridir de “Kürtlere ne olacak” sorusunun her zaman aklında kaldığını dile getirdi. 

Bolton katıldığı programda, “Uzun bir süredir Irak’ın yıkılmasının faydalı olacağını düşünüyorum” diyerek, “ABD’nin en azından Irak’ta bir Kürt devletinin varlığını kabul etmesi gerekiyor” dedi. 

Açıklamasında Güney Kürdistan’da 2017’de gerçekleştirilen “Bağımsızlık Referandumu”na değinen Bolton, referendum yapılmasaydı bile İran Devrim Muhafızları’nın Kürdistan Bölgesi’ne benzer bir müdahalede bulunacağını belirtti. 

Erdoğan, Trump’ı nasıl ikna etti? 

ABD Başkanı Trump’ın Kürtler hakkında tepki çeken açıklamalarına değinen eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Trump’ın “Kürtler hakkında yanlış bilgilendirildiğini” ve Başkanın aklına yatan bir şeyin bir daha çıkmasının çok zor olduğunu da belirtti. 

Recep Tayyip Erdoğan nasıl bu kadar kolay Trump’ı ikna etmeyi başarıyordu, Trump’ın Erdoğan’a bu kadar saygı duymasının nedeni nedir sorusuna yanıt veren Bolton, şu açıklamada bulundu: 

“Keşke bu soruya iyi bir yanıt verebilseydim. Ben kendim de anlayamıyorum. Bunun Trump’ın Türkiye’deki yatırımları ile veya başka bir şeyle ilgili olduğuna inanmıyorum. Sanırım bu Trump’ın Vladimir Putin, Xi Jinping, Kim Jong-un gibi otoriter liderlerle olan ilişki biçiminden kaynaklanıyor. İzah etmesi çok zordur. Hatta Trump’ın kendisi de bunu izah edemeyeceğini söylemiş. Fakat açık ki bu Amerika ve müttefikleri için büyük bir tehdit. Kuzeydoğu Suriye’de birkaç defa tekrarlanan olaylar bunu kanıtlıyor."