image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı (Pentagon) Mark Esper, Orta Doğu'daki ABD kuvvetlerinin İran veya İran destekli guruplardan Amerikan askerlerine gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı "alarm durumunda" olduğunu ifade etti.

Mark Esper, basına yaptığı açıklamada Savunma Bakanlığı’nın da içinde olduğu birçok İranlı kurum ve kişiye yönelik alınan yaptırım kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

ABD Savunma Bakanı Esper açıklamasında, "Bölgede olabilecek herhangi bir şeyle başa çıkma konusundaki hazırlığımız ve kararlılığımız konusunda kendimize oldukça güveniyoruz" ifadesini kullandı.

İran'a yönelik yaptırım kararının Amerikan halkının ve müttefiklerinin çıkarına olduğunu dile getiren Esper, bunu, “İran’ın saldırganlığını önlemek” adına önemli bir adım olduğunu belirtti.

Ayrıca Esper, Tahran’ın son iki yılda uluslararası deniz taşımacılığına, bölgesel altyapıya ve ABD güçleri ile müttefik kuvvetlere saldırılar düzenlediğini dile getirerek, İran’ın Hizbullah ve Husiler gibi örgütleri kullandığını kaydetti.

Öte yandan ise ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Kraft, alınan tek taraflı yaptırım kararlarına ilişkin konuşarak, BM'nin ABD'ye destek çıkmamasına tepki gösterdi.